Najważniejsza w Polsce impreza pływacka, Główne Mistrzostwa Polski, zakończona.
W zawodach wystartowało blisko 700 zawodników z 139 klubów.

W klasyfikacji drużynowej najwięcej punktów zdobył zespół AZS UMCS Lublin Przed AZS AWF Katowice i Juvenią Wrocław. Nieco inaczej wygląda kolejność w klasyfikacji medalowej. Tutaj na pierwszym miejscu jest Juvenia Wrocław przed AZS UMCS Lublin i AZS AWF Katowice. Medale zdobywali zawodnicy z 33 klubów.
W sporcie wyczynowym chodzi generalnie o zdobywanie medali. Zauważmy, że w zespole wystarczy mieć jednego czy dwóch wybitnych zawodników, by klasyfikację medalową wygrać. Aby jednak być wysoko w klasyfikacji punktowej trzeba mieć silny zespół. O jakości szkolenia w zwycięskich klubach świadczy ich czołowa pozycja w obydwu klasyfikacjach. Gratulacje dla zawodników i trenerów!
Najlepszymi zawodnikami Mistrzostw zostali Aleksandra Urbańczyk (875 pkt) i Tomasz Polewka (920 pkt). Niejednokrotnie pisałem, że za dobry wynik klasy krajowej możemy uznać taki, którego wartość punktowa jest nie mniejsza niż 800.
  Wśród Pań takich mamy jedynie 21 na ok. 1206 indywidualnych wyścigów, a wśród Panów 126 na 1619. O klasie międzynarodowej, czy nawet światowej, wyniku możemy mówić jeśli ma wartość nie mniejszą niż 900 pkt. Żadnej z Pan nie udało się osiągnąć tego pułapu. Panowie wznieśli się na ten poziom trzykrotnie. Dwa wyniki Tomka Polewki i jeden Radka Kawęckiego. Około 500 wyników, razem wśród kobiet i mężczyzn nie osiągnęło wartości 500 pkt, co nie jest nawet klasą wojewódzką.
Podczas Mistrzostw ustanowiono 3 Rekordy Polski w konkurencjach indywidualnych: Dominika Sztandera 100 klas (1:07,92), Paweł Juraszek 50 dow (21:68), Tomasz Polewka 50 grzb ( 24:71) oraz cztery rekordy sztafetowe: MKP Szczecin 4×100 dow mężczyzn, MKS Juvenia Wrocław 4×100 dow kobiet, MKS Juvenia 4×100 zm kobiet i 4×100 zm mężczyzn AZS AWF Katowice.
Poniżej zawodnicy i ich wyniki kwalifikujące, w konkurencjach indywidualnych.

Wyniki lepsze od minimum na Mistrzostwa Świata osiągnęli:

 

Wyniki lepsze niż minimum na Mistrzostwa Świata Juniorów osiągnęli:

 

 Wyniki lepsze niż minimum na Mistrzostwa Europy Juniorów osiągnęli:

 

Oczywiście, jeśli junior, np Kacper Stokowski, osiągnął wynik lepszy niż minimum na MŚw, to tym samym wypełnił kwalifikacje do MŚw Jun i ME Jun.
Możliwe są wycofania zawodników z niektórych konkurencji do których się zakwalifikowali. Wtedy na jego miejsce będzie mógł wejść kolejny, który minimum wypełnił. Tak, zdaje się, będzie w przypadku 50 dow. Konrad Czerniak wycofuje się, więc na jego miejsce wejdzie Filip Wypych. Dlatego nie będziemy teraz spekulować kto na zawody pojedzie, a kto nie. Ostateczny skład ogłosi PZP.

Wypowiedz się:

O autorze

Powiązane wpisy

Shares
Share This