pool

25 sierpnia, tuż po zakończeniu Igrzysk Olimpijskich w Rio, na zaproszenie redaktorów swimportal.pl, w Warszawie zorganizowano jednodniowe sympozjum trenerskie powołujące do życia program „Swim 2024”. Od wielu lat czołowi trenerzy w kraju w dyskusjach szkoleniowych rozmawiali o potrzebie stworzenia jednolitego programu i systemu treningów dla dzieci i młodzieży trenującej w Polsce. Zawsze jednak kończyło się tylko na słowach…

Owocem spotkania było powstanie założeń programu, który może odmienić polskie pływanie. Wybitni polscy trenerzy: Jacek Miciul, Mirosław Drozd, Piotr Albiński, Mariusz Wędrychowicz, Maciej Hampel, Łukasz Drynkowski, Marcin Maliński i Piotr Kasperek oraz przedstawiciel międzynarodowych władz pływania, Jerzy Kowalski, stworzyli zespół, który przez kilka godzin w warszawskiej siedzibie Swimportalu dyskutował i wspólnie stworzył podstawy systemu szkolenia dla klubów pływackich w Polsce.

Program zyskał roboczą nazwę „Swim 2024”, a dotyczyć będzie zawodników uprawiających pływanie sportowe od wieku młodzika i juniora starszego.

O jego szczegóły zapytaliśmy inicjatora i moderatora spotkania, Bartosza Staneckiego:

Skąd pomysł stworzenia tego programu?

– Potrzeba. Na co dzień trenuję dzieci i młodzież, więc brak jasnych wytycznych jak prowadzić trening – od tworzenia jednostki treningowej i samych zadań poprzez mikrocykl , mezocykl , makrocykl i kilkuletni plan rozwoju bardzo mi osobiście doskwierał. Co prawda literatura polska posiada niewielką ilość pozycji na temat sportowego treningu pływackiego , ale lwia ich część dotyczy treningu seniorskiego. Treningowi dzieci i młodzieży w publikacjach tych poświęca się stosunkowo niewiele miejsca.

Jak to możliwe , że udało się zebrać w jeden zespół tyle znakomitości trenerskich?

– To nie był żaden problem. Wszyscy trenerzy, którzy zgodzili się współtworzyć zespół, mają jedną, wspólną ideę: rozwój naszej dyscypliny. A jej rozwój i progres to przede wszystkim praca z dziećmi i młodzieżą.

Jak był przebieg spotkania, jaka była atmosfera?

Było to kilka godzin, podczas których wybitni przedstawiciele świata polskich trenerów w niezwykle wydajny sposób pracowali nad programem. Atmosfera oczywiście była doskonała, ale niewiele było czasu na luźne rozmowy. Pracowaliśmy bardzo intensywnie.

Jakie są efekty tej pracy, czy możesz zdradzić kilka szczegółów programu?

Plan pracy wyglądał tak:

  1. Główne założenia programu – dyskusja, podsumowanie, sformułowanie założeń.
  2. Określenie grup wiekowych, które zostaną objęte programem – dyskusja, podsumowanie, sformułowanie założeń.
  3. Określenie szkieletu programu treningowego dla wybranych grup.
  4. Wybór zespołów roboczych odpowiedzialnych za szczegółowe założenia treningowe i programowe dla poszczególnych grup oraz wyznaczenie terminów realizacji.
  5. Strategia wdrażania programu do klubów pływackich – dyskusja, sformułowanie założeń.
  6. Strategia i potencjalne źródła finansowania całego programu.
  7. Wyznaczenie terminu oraz formy następnego spotkania.
  8. Sprawy różne.

Mogę na razie powiedzieć, że wszystkie punkty zostały zrealizowane. O szczegółach każdego z nich pewnie będzie jeszcze okazja porozmawiać.

Co według Ciebie będzie największym atutem tego programu?

Jego spójność, trafność założeń i prostota.

Jak obszerny to będzie materiał?

– Nie powinien przekroczyć 50 stron. Dodatkowo dołączona do niego będzie płyta dvd z ćwiczeniami doskonalącymi technikę czterech styli, pływania pod wodą, startów i nawrotów.

Co na to Polski Związek Pływacki?

Pogram Swim 2024 tworzony jest przez najlepszych trenerów w kraju, którzy od lat współtworzą polskie pływanie i również struktury PZP. Tworzymy go z nadzieją, że stanie się on naturalnym programem nowych władz Polskiego Związku Pływackiego realizowanym w Polsce przy ich wsparciu i zaangażowaniu.

Uczestnictwo w programie ma charakter otwarty. Każdy może wnieść do niego swoje wartościowe uwagi. Do czego serdecznie zapraszamy.

 

 

Wypowiedz się:

O autorze

Powiązane wpisy

Shares
Share This