Hołub

 

Endlesspool to narzędzie treningu pływackiego wykorzystywane przez najlepszych na świecie. W Polsce mało znane, mało dostępne. Ale to się zmieni, i to wkrótce:) Zaglądajcie regularnie na swimportal, aby być na bieżąco z nowościami w tym zakresie.
Najbardziej chyba doświadczonym trenerem w Polsce w pracy z kanałem przepływowym jest Bartek Stanecki. Poprosiłem go o garść refleksji.

Na basenie endlesspool pracuję z zawodnikami na różnym poziomie sportowym od 3 lat. Mogę powiedzieć jedno: bez względu czy był to triathlonista – amator czy rekordzista Polski w sprincie kraulowym, najlepsze, a w zasadzie najszybsze efekty osiągałem korzystając z tego właśnie urządzenia . Nie stworzono na świecie lepszego miejsca do doskonalenia techniki pływania niż basen przepływowy. Przepływ jest bezwzględny, nawet najdrobniejszy błąd jest tu wielokroć mocniej odczuwalny niż w normalnym basenie. O lustrach umiejscowionych na dnie z pewnością mówiono już wiele- ze swojej strony mogę dodać, że feedback na temat struktury ruchu i czucia wody w czasie rzeczywistym zapada w pamięć mięśniową dużo, naprawdę dużo szybciej, niż po oglądaniu nagrania po przepłynięciu .

Zawodnik znajduje się cały czas w jednym miejscu, mimo iż wciąż płynie. Daje to ogromne możliwości trenerowi, bo można spokojnie obserwować pływaka z każdej strony zmieniając kąt patrzenia w dowolnym momencie. Podobna sytuacja występuje z obserwacją techniki spod wody.

Podczas zajęć wielokrotnie zmieniam umiejscowienie kamery, w zależności od tego, który element techniki jest w tym momencie najistotniejszy. Oczywiście obserwacja techniki spod wody na monitorze w czasie rzeczywistym to dla trenera kolejne duże udogodnienie i możliwość skuteczniejszej diagnozy problemu .

Stały pomiar tętna z pulsometru przy treningu wydolnościowym daje zdecydowanie bardziej precyzyjny obraz wykonywanego zadania, niż pomiar po jego zakończeniu. Jest to możliwe tylko na endlesspool, ponieważ tutaj możliwe jest wystarczające zbliżenie odbiornika do nadajnika umieszczonego na piersi zawodnika nie przerywając jego pływania.

Jednak najważniejszym atutem endlesspoola jest to, że efektywność pracy na nim nieprawdopodobnie wręcz wzrasta. Pamiętam np. Janka Hołuba ze Śląska Wrocław , który od dawna miał problem z mechaniką oddechu w kraulu, a ustawiliśmy to na Endless Pool w…..10 min! I to już na „zawsze”.

Naprawdę ciężko przecenić walory tej maszyny do pływania.

Prezentowany film przedstawia fragmenty mojej pracy nad korektą  techniki pływania u czołowego zawodnika  Śląska Wrocław i   Kadry Narodowej Jana Hołuba w roku 2013 .  Wybitni zawodnicy mają tak jak każdy pływak  rezerwy w technice , dlatego jej inteligentna korekta  jest dla nich wyjątkowo przydatna.  Szczególnie wtedy , gdy mogą  nad techniką pracować na basenie przepływowym.

 

 

 

Wypowiedz się:

O autorze

Powiązane wpisy

Shares
Share This