Finsswimming

Finswimming, czyli w pływanie w płetwach – dyscyplina dzieląca się na dwie główne kategorie: pływanie w monopłetwie i pływanie w płetwach tradycyjnych (tzw. bi-fins).W tej drugiej kategorii co raz częściej próbują swoich sił „klasyczni” pływacy.

W dniach 1-8 lipca br. w Belgradzie (Serbia) odbyły się Mistrzostwa Europy Juniorów  W czterodniowych zmaganiach udział wzięło ponad 190 zawodników z 17 państw. Wśród nich 6 osoba reprezentacja Polski wraz z trenerem Bartoszem Smarujem. Sztafeta dziewcząt w składzie Kinga Małachowska, Julia Małachowska (klub Delfinek Chodzież), Amelia Pisarczyk oraz Zuzanna Rzepka (KS Nautilus Jastrzębie Zdrój) awansowała do finału z drugim czasem i nowym rekordem Polski na 4×100 m po powierzchni. W popołudniowym finale dziewczyny popłynęły jeszcze 2 sekundy szybciej, po raz kolejny poprawiając rekord Polski juniorek i seniorek na tym dystansie. Uplasowały się na 3 pozycji, ze stratą do Greczynek wynoszącą zaledwie 0,06s., zdobywając brązowe medale Mistrzostw Europy w pływaniu w płetwach.

Ogromny sukces odniosła Amelia Pisarczyk z klubu Nautilus Jastrzębie, która zdobyła trzy brązowe medale na dystansach 50, 100, 200m bi-fins. W tej konkurencji zawodnik płynie kraulem w dwóch płetwach oddychając przez fajkę czołową. Konkurencja jest stosunkowo nowa, do programu mistrzostw CMAS weszła w 2007r. by zachęcić „klasycznych” pływaków do trenowania w płetwach.Amelia jest tego przykładem. Na co dzień trenuje w MKS SMS Victoria Racibórz, a jej koronnym dystansem jest 100 m stylem motylkowym.

Wielu „klasycznych” pływaków, którzy chcieli spróbować czegoś nowego lub zakończyli karierę pływacką, ale nie chcieli tracić kontaktu ze sportem, świetnie odnalazło się w Finswimmingu i odnosi  sukcesy w pływaniu bi-fins. Przykładam może być Weronika Prentka, zawodniczka z Poznania, która reprezentowała Polskęna seniorskich Mistrzostwach Świata, które odbyły się w dniach 15-22. sierpnia w chińskim Yantai. Weronika wcześniej trenowała w klubie Cityzen Poznań, pływała kraulem i grzbietem. W Chinach startowała na trzech dystansach: 50m, 100m i 200m bi-fins. Na najdłuższym dystansie Weronika dostała się do finału na 5. pozycji, a w finale udało się zająć 6. miejsce z bardzo dobrym czasem. Biorąc pod uwagę, że dla Weroniki jest to pierwszy rok w gronie seniorów, występ należy uznać za udany. Zawody były na wysokim poziomie, co potwierdza siedem nowych rekordów świata. 

Aleksander Polak

Załoga swimportal.pl dziękuję naszym wodnym braciom za ciekawy materiał.

Wypowiedz się:

O autorze

Powiązane wpisy

Shares
Share This