wall

 

Popełnianie błędów to porażka czy sukces?

Niedawno zakończył się okres rozgrywania Mistrzostw Polski różnych grup wiekowych. Oprócz wspaniałych rezultatów i uśmiechniętych twarzy młodych sportowców, ich trenerów i rodziców można było zaobserwować wiele negatywnych emocji związanych z przegraną. O ile pozytywne emocje i triumfy są czymś najbardziej pożądanym, wszyscy wiemy i wielokrotnie powtarzamy, że to porażka kształtuje charakter. Owszem, kształtuje, jednak nic samo się nie zrobi. Aby przegrana miała nas w jakiś sposób czegoś nauczyć trzeba ją najpierw zaakceptować i przeanalizować w sposób, który wskaże konkretne działania na przyszłość. Trenerzy, rodzice i koledzy z drużyny są wtedy wsparciem, uspokajają emocje ale przede wszystkim mogą pomóc rzeczowo podejść do analizy startów.

Krok 1: Zdefiniuj sukces

Kluczowa jest świadomość tego co chce osiągnąć w danym wyścigu. Ustal jak chcesz wykonać dany start, jaki czas chcesz osiągnąć, ile kopnięć pod wodą, jakie tempo itp. Po starcie łatwiej będzie ci analizować konkretne elementy wyścigu i unikniesz oceny dobry-zły wyścig. Przygotowując się do startów zadaj sobie pytanie co składa się na udany wyścig. Skup się na tych elementach, na które masz wpływ.

Krok 2: Plus i minus

Popełniłeś błędy? Super! Najpierw znajdź wszystkie detale, które wykonałeś poprawnie i zgodnie z planem. Nawet jeśli było ich znacznie mniej niż błędów, warto podkreślić np. pozytywne nastawienie przed startem i koncentracje. Przechodząc do błędów pomyśl o nich jako elementach do poprawy. Mając listę rzeczy do poprawy (a nie błędów) od razu zaczniesz aktywnie myśleć o tym jak tego dokonać. Zamiast zniechęcenia, kolejny trening będzie pełen motywacji i energii do działania!

Krok 3: Zaakceptuj

Czy twój wyścig okazał się totalną masakrą? OK. Musisz wiedzieć, że będzie wiele takich wyścigów w twojej karierze. Możesz pływać na tym samym poziomie i odnosić same sukcesy, ale jak chcesz się rozwijać i uczyć nowych rzeczy to będziesz popełniać błędy. Czy pamiętasz ile razy spadłeś na „dechę” przy nauce skoków zanim nauczyłeś się poprawnie startować? Zapytaj się swojego trenera ile razy konstruował wymagające zadania i limity celowo abyś nie potrafił (jeszcze) ich zrealizować. Porażka, na treningu i na zawodach, to część planu, to nauka. Zaakceptuj to jak się teraz czujesz, aby za chwilę móc skoncentrować się na nowym wyzwaniu i kolejnym wyścigu.

Krok 4: Zasada 5 minut

Lubisz rozpamiętywać niepowodzenia? Daj sobie 5 minut na użalanie się nad sobą, rozpaczaj nad błędami, używaj epitetów, wszystko to na co masz ochotę. Po upływie 5 minut (z zegarkiem w ręku) zakończ sesję. Stwórz listę 3 rzeczy nad którymi będziesz pracować na następnym treningu. Pamiętaj, chcąc innych rezultatów musisz najpierw zmienić coś w swojej codziennej rutynie. Jeśli trudno jest ci się odciąć od tego doświadczenia, wymyśli rytuał lub gest, który będzie symbolizować koniec analizy np. zgniecenie butelki i wyrzucenie jej do kosza.

Krok 5: Patrz krok 1…

Drodzy rodzice, wy też powinniście nauczyć się akceptować te porażki. Pamiętajmy, że pocieszanie zawodników i wypieranie błędów przedłuża okres regeneracji po przegranej. Unikaj sformułowań świadczących o stałości np. jesteś zdolny, jesteś mądry itp. Zamiast podkreślać talent i cechy stałe, pomóżcie w wyznaczeniu planu pracy nad poprawą błędów. Podkreślaj starania i ciężką pracę. Skupiając się na zmiennych, czyli rozwoju umiejętności i progresie w wykonywaniu zadań i czynności pomożecie zawodnikowi poczuć kontrolę nad sytuacją. Uwierzy, że ma wpływ na poprawę błędów i przy odpowiednich staraniach może spodziewać się lepszych rezultatów w przyszłości. Pomocne pytania: Jak się czujesz? Co byś zrobił inaczej? Czego się nauczyłeś przez to doświadczenie? Nad czym teraz chcesz pracować? Skoro wiemy, że popełnianie błędów jest dobre, to traktujmy takie sytuacje zwyczajnie, jak część długoterminowego planu rozwoju ich osoby.

To że popełniamy błędy i przegrywamy wcale nie oznacza, że jesteśmy przegranymi. Warunek jest jeden, znajdź w tym doświadczeniu lekcję. Lekcja to część nauki, a nauka to progres. Progres to sukces.

Pozdrawiam,

Joanna Budzis

 

 

 

Wypowiedz się:

O autorze

Powiązane wpisy

Shares
Share This