Napłynięcie- czyli moment w którym dłoń, nadgarstek a po nich przedramię i ramię zanurzane są pod wodę i kierowane w przód ma dwa punkty , które decydują czy energia którą pływak  generuje pozwoli przesuwać  się efektywnie bez niepotrzebnych strat.  Dotyczy to każdej techniki pływania   kraulem – kajaka, FQS, crossover, czy loopingu zwanego też zawisem .

Pierwszy punkt to linia barku- ręka musi być wsuwana do wody w jego linii, szczególnie istotny  jest ten punkt  w momencie pełnego wyprostu ręki pod wodą  , gdzie kończy się napłyniecie a zaczyna chwyt wody. Mimo że w technice kajakowej  napłynięcie  właściwie nie występuje, to miejsce gdzie ręka wchodzi do wody powinno znajdować się  w idealnej linii z barkiem. Dzięki temu cała energia kierowana jest możliwie  najprostszym torem w przód.

Drugi punkt to głębokość, na jaką wsuwana jest ręka – a dokładniej dłoń i nadgarstek. I tu znowu najlepszym punktem odniesienia jest bark po stronie ręki wprowadzanej do wody  – miejsce to  znajduje się dokładnie na jego głębokości . Mimo że takie ustawienie  generuje teoretycznie  większy opór, korzyści  płynące  z poczucia  równowagi , praktycznie natychmiastowego chwytu wody bez wpychania  jej prostą ręka w stronę dna i ochrony barku przed kontuzją są dużo  większe i w rezultacie generują szybsze pływanie.

W prezentowanym fragmencie filmu zawodniczka podczas ćwiczenia  technicznego  układa rękę dokładnie w punkt na linii i głębokości barku.

Wypowiedz się:

O autorze

Powiązane wpisy

Shares
Share This