We wrześniu 2016 roku pojawiła się nowa jakość w polskim pływaniu. Rozpoczęła swoje działanie nowa szkoła pływania pracująca w oparciu o nowoczesne rozwiązania, wykorzystująca najnowsze osiągnięcia techniczno/informatyczne.
Zajęcia prowadzone są w kanale przepływowym typu endlesspool, wspomagane przez system video, umożliwiający nagrywanie i podgląd pływającego pod dowolnym kątem z dowolnej pozycji, zarówno nad jak i pod wodą.
Czym jest kanał przepływowy? Jest to mały basen, o wymiarach nieco ponad 2×4 m, przez który przepływa woda. Jej przepływ, tempo, sterowany jest przez prowadzącego pilotem w dowolnym, limitowanym jedynie umiejętnościami pływaka i mocą silnika, zakresie. Tu już widzimy zalety takiego rozwiązania. Trener ma swojego podopiecznego dosłownie na wyciągnięcie ręki, w ustalonym miejscu. Dzięki czemu nie ma potrzeby biegania za zawodnikiem wokół pływalni;) Wszystko widoczne jest doskonale, każdy element techniki. Do tego komunikacja z zawodnikiem jest znacznie ułatwiona, ze względu na minimalne oddalenie. Co więcej, pływający ma do dyspozycji lustra, skośne i poziome, w którym może się obserwować. Fakt, że trenujący nie przemieszcza się względem ścian, trenera itp. ( podobnie jak podczas pływania w rzece pod prąd, z prędkością przepływu wody) umożliwia wykorzystanie sprzętu do filmowania w sposób niedostępny na zwykłej pływalni. To wszystko się dzieje w zadanym tempie, wymuszonym przez przepływ wody.
Typowy trening wygląda tak, że po wejściu do kanału zawodnik pływa 6-8 minutową rozgrzewkę, która pozwala też na oswojenie się z nieco nietypowymi wrażeniami. Następnie wykonuje indywidualnie dobrane zadania w trakcie których jest filmowany. Analizowany jest każdy aspekt, szczegół, techniki. Analiza ta, czasy, kąty, porównania itp, demonstrowane są co chwilę na dużym monitorze, przez co feedback jest natychmiastowy. W oparciu o te dane korygowana jest technika. I tak, aż do skutku;) To wszystko dzieje się, podkreślam, w ustalonym, pożądanym tempie. Po 90 minutach zajęć zawodnik wychodzi z wiedzą i konkretnymi umiejętnościami. Teraz wystarczy przekształcić je w nawyk;) Podczas treningu uwzględniam oczywiście specjalizację pływającego, niezależnie czy jest to pływak wyczynowy, czy masters lub triathlonista.

Na filmie poniżej czołowi polscy pływacy, Paulina Piechota, Anna Dowgiert i Kacper Majchrzak trenują w Szkole Pływania Endlesspool.Warszawa:

Jeśli masz pytania, jesteś zainteresowany szybką i trwałą poprawą techniki, pisz na mariusz@artswim.pl

Wypowiedz się:

O autorze

Powiązane wpisy

Shares
Share This