Kacper Majchrzak

W Głównych Mistrzostwach Polski w Pływaniu, w Szczecinie, wzięło udział 678 zawodników z 137 klubów. Jeden klub reprezentowało średnio prawie 5 zawodników. Startowali 2739 razy w konkurencjach indywidualnych. Średnio wypadają 4 starty na każdego zawodnika.

 32 kluby wyjechały ze Szczecina z medalami. 16 klubów mogło podziwiać swojego reprezentanta na najwyższym stopniu podium. W klasyfikacji medalowej na pierwszym miejscu znalazł się zespół Juvenii Wrocław (6-4-3) przed AZS UWM Olsztyn (5-5-0) i AZS AWF Katowice (5-3-0). Kluby akademickie z natury swojej bazują na przejętych z innych klubów zawodnikach. Najwyżej sklasyfikowanym „zwykłym”, w tym aspekcie, nie akademickim klubem, po Juvenii Wrocław, jest Śląsk Wrocław (3-6-4). Chociaż i w takich klubach wiele zależy nie tylko od jakości szkolenia, ale i od operatywności „managera”.

W klasyfikacji multimedalistów najwyżej znalazła się Justyna Burska wraz z Pauliną Zachoszcz. Najlepsze wyniki wg punktacji uzyskali Tomasz Polewka (919 pkt) wśród mężczyzn i Alicja Tchórz (861 pkt) wśród kobiet. Punktowy wynik Tomka, jedyny podczas GMPol w Szczecinie powyżej 900 pkt, to już światowa klasa.

Smuci spadek w medalowej klasyfikacji „Piątki” z Łódzkiego Konstantynowa. Ten rozwijający się dotychczas dynamicznie niewielki klub już w 2013 roku dał się pokazać w seniorskim pływaniu, zajmując w klasyfikacji 5 miejsce. Teraz jest na miejscu 26. Perełką, przeradzającą się w diament, w tym klubie, jest Jakub Kraska. Kuba poprawił rekord Polski 16 lat i zakwalifikował się na MEJ. Warto obserwować tego zawodnika uważnie.

Urbańczyk

Zwraca uwagę znaczny postęp zawodników z AZS UŁ Pł Łódz. Ten bazujący na wyszkolonych w Łodzi zawodnikach, akademicki zespół, zajął 6 miejsce. Ale o jego klasie bardziej świadczyć może zakwalifikowanie do Igrzysk Olimpijskich w Rio aż dwoje zawodników: Aleksandrę Urbańczyk i Filipa Wypycha. Jest to wielkie osiągnięcie, na skalę historyczną, dla całego łódzkiego pływania.

Marcin Stolarski

Obok zawodników znanych nam dobrze, czasem od lat, pokazali się całkiem nowi, nie liczący się dotychczas w walce o najwyższe sportowe godności, kwalifikacje do mistrzowskich międzynarodowych imprez, do Igrzysk Olimpijskich w szczególności. Marcin Stolarski i Paweł Juraszek wypełnili olimpijskie minima. Co dla świata pływackiego jest miłą niespodzianką.

Paweł Korzeniowski

Cieszy wysoka forma zawodników najbardziej doświadczonych ( śmiesznie by brzmiało „najstarszych” w odniesieniu do około trzydziestoletniej młodzieży). Paweł Korzeniowski i Ola Urbańczyk wciąż pływają, mają się świetnie, wygrywają. Do nich dołączyła, po długiej przerwie, Katarzyna Baranowska, finalistka olimpijska z Pekinu, mistrzyni Europy z Triestu 2005. Dołączyła skutecznie. Zakwalifikowała się do rozegranych przed tygodniem Mistrzostw Europy w Londynie, a w zakończonych właśnie Głównych Mistrzostwach Polski staęła na najwyższym stopniu podium na 200 zm. I w tym aspekcie zbliżamy się do najlepszych na świecie. Zawodnicy nawet po 30 roku życia nie są wcale czymś wyjątkowym. A naszym Paniom jeszcze co nieco do tego wieku brakuje. Liczymy na kolejne 10 lat wspaniałej kariery!

Faworyci nie zawodzili. Pływali na ogół bardzo dobrze, często lepiej niż podczas dopiero co zakończonych Mistrzostw Europy w Londynie.
Bez rewelacji pływali zawodnicy trenujący w USA. Z jednym wyjątkiem, Katarzyną Wilk, która poprawiła rekord Polski na 100 dow. Na swoim poziomie pływał też Jan Świtkowski.
Znakomicie pływali juniorzy. Kwalifikacje do Mistrzostw Europy Juniorów zdobyło tak wielu, że poczekam na oficjalny komunikat PZP, żeby jakiejś gafy nie popełnić:)
Wkrótce napiszę o nich więcej, podobnie jak i o zakwalifikowanej do Rio reprezentacji.

 Rio

Relacja z dnia pierwszego GMPol 2016 tutaj…

Relacja z dnia drugiego GMPol 2016 tutaj…

Relacja z dnia trzeciego GMPol 2016 tutaj…

Relacja z czwartego dnia GMPol tutaj…

Minima na Igrzyska Olimpijskie  tutaj…

Minima na Mistrzostwa Europy Juniorów tutaj…

Galeria z eliminacji dnia drugiego tutaj…

Galeria z finałów dnia drugiego tutaj…

Galeria z eliminacji dnia trzeciego tutaj…

Galeria z finałów dnia trzeciego tutaj…

 

Wypowiedz się:

O autorze

Powiązane wpisy

Shares
Share This