GMPol2016

Rozpoczęły się Główne Mistrzostwa Polski w Pływaniu. Zawodnicy walczą o jak najlepsze miejsca, ale także o kwalifikacje do Mistrzostw Europy Juniorów, oraz, co budzi największe emocje, do Igrzysk Olimpijskich w Rio.
Co przyniósł pierwszy dzień zawodów?
Najciekawszym wydarzeniem eliminacji niewątpliwie było wypełnienie minimum na Igrzyska Olimpijskie w Rio przez Annę Dowgiert. Ania pływała już lepiej, niż minimum wynosi, lecz w Londynie, podczas Mistrzostw Europy, pierwszych zawodów kwalifikacyjnych do Igrzysk, sztuki tej powtórzyć się nie udało. Minimum do Rio na 50 dow wynosi 25,28, a wynik Ani to 25,15.  Siódmy punkt regulaminu PZP dotyczącego kwalifikacji do Igrzysk mówi:

Wyniki z Głównych Mistrzostw Polski (Szczecin 26-29.05.2016r.) muszą być uzyskane w 

finale A tych zawodów.

 Na szczęście Ania w finale popłynęła także poniżej wymaganego czasu, więc może być już spokojna o powołanie. Finałowy wyścig 50 dow pań wygrała Aleksandra Urbańczyk z wynikiem 25,03. Ola kwalifikacje do Rio uzyskała już w Londynie, teraz potwierdziła znakomitą dyspozycję.


Nie mniej pasjonujący był finał 50 dow panów. Wygrywa Konrad Czerniak, a na drugiej pozycji przypływają równocześnie Filip Wypych i Paweł Juraszek. Cała trójka wypełniła minimum do Rio!


Na 200 mot Janek Świtkowski potwierdza dobrą dyspozycję ponownie płynąc poniżej minimum olimpijskiego.


Pełny napięcia był wyścig 200 grzb pań. W Londynie Alicji Tchórz nie udało się wypełnić olimpijskiej normy. Szczecin okazał się szczęśliwszy! Znakomity wynik Ali, 2:10,40 to przepustka do Rio!


Wśród panów w tej konkurencji niezmiennie dominuje Radosław Kawęcki. Mistrz Europy z przed tygodnia, z Londynu, potwierdza kwalifikację do Rio.


800 dow pań, po zaciętej rywalizacji, wygrywa Joanna Zachłoszcz. Na drugiej pozycji dopływa Justyna Burska, wyprzedzając zdecydowanie swoją, do niedawna, koleżankę klubową, Milenę Karpisz. Cieszy dobry wynik, bardzo bliski „życiówki” czwartej zawodniczki tej konkurencji, Pauliny Piechoty. Ponownie okazuje się, że dobra praca rezultaty przynosi. Czasem wcześniej czasem później niż oczekujemy:) Paulina popłynęła o ok. 12 sek lepiej niż przed kilkoma dniami w Londynie. Wypełniła tym samym normę kwalifikacyjną na ME Jun. Znaczny progres w stosunku do startów podczas zakończonych w niedzielę Mistrzostw Europy notuje wielu zawodników.


Mateusz Sawrymowicz po latach wrócił na najwyższy stopień podium wygrywając konkurencję 1500 m st dowolnym. Wypełnia też minimum olimpijskie. Udowadnia tym samym, że potrafi pogodzić pływanie open water z pływaniem na basenie. I to na wysokim poziomie.
Dużo ciekawego dzieje się w pływaniu juniorskim. Minima na Mistrzostwa Europy Juniorów osiągnęli:

  1. Damian Chrzanowski 200 mot
  2. Patrycja Rzońca 50 dow
  3. Karolina Jurczyk 50 dow
  4. Natalia Fryckowska 50 dow
  5. Weronika Górecka 200 grzb
  6. Mateusz Kasztelan 200 grzb
  7. Karol Ostrowski 50 dow
  8. Paulina Piechota 800 dow
  9. Dominika Janiszewska 800 dow
  10. Antoni Kałużyński 1500 dow

 

Wyścig sztafetowy 4×200 dow pań zwycięża zespół z Krakowa. Wśród panów najlepsi okazali się zawodnicy z. Na pierwszej zmianie sztafety 4×200 dow, Kacper Stokowski z G-8 Bielany ustanawia rekord Polski juniorów 17 lat.

Wymogi kwalifikacyjne do Igrzysk Olimpijskich w pływaniu Rio 2016 tutaj…

Galeria z finałów tutaj…

Wypowiedz się:

O autorze

Powiązane wpisy

Shares
Share This