banned

Każdy może mieć swoje Igrzyska!

Tekst dotyczy pływania jedynie pośrednio, ale problem jest na tyle ciekawy, że postanowiliśmy „przedrukować” artykuł.
W oryginale można go przeczytać tutaj: http://www.nzherald.co.nz/sport/news/article.cfm?c_id=4&objectid=11682768

 „To jak tam szła ta stara mantra? Jeśli cała lekkoatletyczna reprezentacja twojego kraju zostaje wykluczona z igrzysk ze względu na systematyczny państwowy program niedozwolonego wspomagania zrób swoje własne alternatywne zawody?

 To właśnie zaplanował dla swoich zawodników Jurij Borzakowski – główny trener wykluczonej rosyjskiej ekipy. W środę ogłosił, że około 135 Rosjan weźmie udział w wewnętrznych zawodach „Gwiazdy 2016”, które odbędą się w czwartek piątego sierpnia, nieco ponad tydzień przed ceremonią otwarcia Igrzysk Olimpijskich, do których nie dopuszczono rosyjskich lekkoatletów.

 Zawody odbędą się na moskiewskim stadionie braci Znamienskich. Borzakowski powiedział agencji TASS, że w zawodach „uczestniczyć w nich będzie wielu medalistów i znanych zawodników, którym zabroniono startować w Rio”.

 Sześćdziesięcioośmio osobowa drużyna została wykluczona w całości z wyjątkiem Darii Kliszyny startującej w konkurencji skoku w dal i trenującej od trzech lat w USA, która otrzymała pozwolenie startu pod flagą olimpijską.

 Jak na razie 108 Rosjan – łącznie z lekkoatletami – zostało wykluczonych z zawodów olimpijskich. Powodem wykluczenia była seria dochodzeń spowodowanych doniesieniami o stworzeniu przez rosyjskich działaczy państwowego programu dopingowego, w ramach którego nie tylko dostarczano zawodnikom preparaty wspomagające, ale również tuszowano pozytywne wyniki badań antydopingowych.

 W środę prezydent Rosji Władimir Putin w przemówieniu do zgromadzonych na Kremlu zawodników nazwał wykluczenie z zawodów dyskryminacją i stwierdził, że tegoroczne medale olimpijskie będą miały mniejszą wartość niż gdyby zostały zdobyte w walce z reprezentantami Rosji.

 Mówił również o „celowym działaniu” na szkodę rosyjskich zawodników „odznaczającą się tak zwanymi podwójnymi standardami i opowiadającą się za zbiorową odpowiedzialnością stojącą w sprzeczności z duchem sportu, sprawiedliwością i podstawowymi normami oraz prawami”.  

 Tłumaczenie Piotr S. Dziękujemy!

 

 

Wypowiedz się:

O autorze

Powiązane wpisy

Shares
Share This