W naszym kraju od pewnego czasu zauważyć można zjawisko dodatkowych form doskonalenia pływania poprzez uczestniczenie w letnich i zimowych obozach techniki pływania. W niektórych przypadkach jest to również forma weekendowych szkoleń zwanych warsztatem lub warsztatami.
O specyfice i skuteczności takich form rozmawiamy z Bartkiem Staneckim- trenerem który od kilku lat prowadzi tego typu szkolenia dla zawodników pod nazwą „Klinika kraula” .

Jesteś trenerem który na co dzień pracuje w klubie z młodymi zawodnikami. Czy naprawdę jest sens brać udział w takich dodatkowych formach szkolenia ?

– Zawsze jest sens rozwijać pasję i wewnętrzną chęć rozwoju u dziecka.

A czy Twoi zawodnicy biorą udział w szkoleniach organizowanych przez Ciebie „klinik” ?

– Oczywiście.

Z jakim efektem? Przecież to samo zapewne robicie na codziennych treningach?

– Na zajęciach „kliniki” akcent sportowy kładziony jest wyłącznie na efektywność ruchów napędowych i transfer energii. Poza tym – to co dzieje się na „klinikowych” weekendowych warsztatach czy obozach nazwać można pewnego rodzaju „rekolekcjami pływackimi” – czyli aktywacją większego zaangażowania i wiary w codzienność treningową i ideę bycia sportowcem.
W takiej formie nie da się tego zrobić na codziennym treningu, efekt więc jest zawsze bardzo pozytywny.

Dlaczego uważasz że nie da się takiego efektu uzyskać w codziennym treningu?

– Z kliku powodów: warsztaty odbywają się w malutkiej miejscowości, gdzie hotel, restauracja i sala konferencyjna są w jednym budynku.
Jest tu wyjątkowy spokój i cisza a na basenie jest na ogół pusto. Takie warunki sprzyjają koncentracji i dają poczucie pewnej wyjątkowości. Grupy treningowe są małe, jest dużo nagrywania techniki i video- analizy . Zawodnicy z różnych klubów przez chwilę mieszkają razem, więc poznają się, zapewne opowiadają sobie o treningach, własnych sukcesach czy trudnościach.
Poza tym sposób prowadzenia treningu jest zupełnie inny .

To znaczy?

– Zarówno na treningach w wodzie jak i na analizach używam nomenklatury opartej na przenośni , pewnego rodzaju uosobieniach i skojarzeniach z innymi dziedzinami życia niż pływanie. Daje to efekt dużo większego zaangażowania zawodnika w wykonywane ćwiczenie czy zadanie, no i co najważniejsze- zostaje zapisany w jego pamięci „długotrwałej” . A jeśli zawodnik pamięta jak to robić, to może szybciej wytworzyć prawidłowy nawyk ruchowy.

Czy takie zajęcia nie podważają wiary i zaufania do klubowego trenera prowadzącego? Na jednej z innych stron oferujących dodatkowe szkolenie przeczytałem jak znana zawodniczka chwali prowadzącego warsztaty …… za pomocą pewnego rodzaju ośmieszenia wszystkich swoich dotychczasowych trenerów.

– Na warsztatach i obozach „kliniki kraula” zaangażowanie w codzienny trening i wiara w każde słowo trenera z klubu macierzystego jest chyba najbardziej akcentowane. Dlatego często trenerzy sugerują zawodnikom przyjazd na nasze warsztaty czy obóz, czasem nawet sami przyjeżdżają ze swoimi zawodnikami. Największym sensem i celem naszych szkoleń jest to, aby po nich zawodnik lepiej pływał i trenował u siebie w klubie- więc bardziej słuchał i wierzył w swojego trenera. To elementarz i podstawa etyki każdego pedagoga.

W jaki sposób dobieracie kadrę szkoleniową ?

– Na „klinice kraula” zajęcia prowadzą trenerzy z wielkim doświadczeniem i sukcesami sportowymi , którzy potrafią skutecznie przekazywać swoją wiedzę o technice młodym zawodnikom. Czasem zapraszam też znanego dorosłego zawodnika, który ma talent pedagogiczny.

Czy program „Swim 2024” którego jesteś inicjatorem będzie miał podobną specyfikę ?

– Jeśli chodzi o warstwę mentalną szkoleń dla zawodników- tak. Jeśli chodzi o trening nie do końca, bo w „Swim 2024” kształtować będziemy podstawowe cechy napędowe poprzez trening tlenowy . Nie będziemy również ingerować w strukturę ruchu, bardziej kładąc nacisk na jego efektywność.

Prócz warsztatów dla młodych zawodników pracujesz indywidualnie z zawodnikami z czołówki polskiego pływania. Czy możesz opowiedzieć bliżej o specyfice takich treningów?

– Raczej nie. To indywidualna sprawa trenera prowadzącego, zawodnika i moja. Powiem tyle- to bardzo, bardzo odpowiedzialna i innowacyjna praca która daje radość i satysfakcję. Jej jedynym celem jest polepszenie wyniku sportowego poprzez poprawienie techniki.
Kiedy najbliższy obóz lub szkolenie?

Zapraszam na stronę www.klinikakraula.pl, lub na FB .

Wypowiedz się:

O autorze

Powiązane wpisy

Shares
Share This