Zastanawialiście się kiedyś, po co właściwie chloruje się wodę w basenie? Chlor jest związkiem chemicznym, który ma za zadanie dezynfekować wodę – to oczywiste. Ale co to dokładnie znaczy dezynfekować i czy rzeczywiście jest to tak konieczne?

Zacznę od początku.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami woda w basenie, przede wszystkim publicznym, powinna mieć właściwości niezagrażające zdrowiu jej użytkowników. Musi więc być pozbawiona jakichkolwiek zarazków chorobotwórczych. Aby spełnić normy, w każdym basenie należy stosować odpowiednie środki dezynfekujące, które niwelują szereg chorób. Konieczne jest utrzymywanie należytej przejrzystości wody czy zabezpieczenie wody przed namnażaniem drobnoustrojów, ale równie ważna jest szybkość działania środka dezynfekcyjnego. Przykładowo ustaloną normą czasową na zniszczenie i usunięcie bakterii, które dostaną się do wody basenowej, jest 30 sekund, a więc dzieje się to bardzo szybko.

Obecnie chlorowanie jest najczęstszą oraz najskuteczniejszą metodą oczyszczania wody i niszczenia w niej drobnoustrojów chorobotwórczych. Chlor do basenu działa bakteriobójczo i usuwa nieodfiltrowane zanieczyszczenia pochodzenia organicznego, jednak metoda dezynfekcji przez chlorowanie ma swoje wady. Chlor w połączeniu z amoniakiem (azotem amonowym), pochodzącym z ludzkiego ciała, wchodzi w reakcję, wytwarzając chloraminy. Jest to związek chemiczny odpowiedzialny za nieprzyjemny i często bardzo drażniący zapach chloru, zarówno w wodzie, jak i w powietrzu. Uważa się również, że chloraminy podrażniają skórę, oczy oraz układ oddechowy, natomiast związki chloru w wodzie wysuszają skórę, a u bardziej wrażliwych osób mogą wywoływać reakcje alergiczne.

Istnieją jeszcze inne metody dezynfekcji wody, jednak mimo wielu zalet ich stosowanie jest często zbyt kosztowne, zwłaszcza w dużych basenach. Są to między innymi ozonowanie, naświetlanie promieniami ultrafioletowymi (UV), uzdatnianie wody systemem Anti Bio czy też utrzymywanie niskiego zasolenia wody lub bromowanie.

Najbardziej powszechne, oprócz chlorowania, metody dezynfekcji wody w basenie to ozonowanie oraz naświetlanie promieniami UV. Zalety ozonowania – drugiej najczęściej stosowanej metody dezynfekcji – to ograniczenie powstawania chloramin oraz redukcja nieprzyjemnego zapachu chloru. Mimo dobrych efektów dezynfekcja ozonem nie działa jednak natychmiast i nie wyklucza stosowania chloru. Co to znaczy: „nie działa natychmiast”? Jak wspomniałam wcześniej, bardzo istotna jest szybkość działania środka do dezynfekcji, więc aby skażona woda została oczyszczona ozonem, musi przejść przez filtr, co może trwać dużo dłużej niż ustalona norma 30 sekund. Dlatego w wodzie musi być zawarty chlor, który pozwala na natychmiastową dezynfekcję i chroni wodę przed drobnoustrojami. Mimo to basen z ozonowaną wodą nawet z dodatkiem chloru jest dużo bezpieczniejszy dla dzieci.

Dezynfekcja przez naświetlanie promieniami UV niszczy z kolei w przefiltrowanej wodzie mikroorganizmy. Jednak, podobnie jak ozonowanie, nie zabezpiecza wody przed ponownym skażeniem. Dezynfekcję promieniami UV uzupełnia się więc również metodą chlorowania, ale już w mniejszym stopniu niż przy ozonowaniu. Zaletami tej metody są także zredukowanie drażniącego zapachu chloru i zmniejszenie stężenia chloramin.

Chlorowanie nadal jest mimo wszystko najczęstszą metodą dezynfekcji basenów w Polsce. Jak widać, nawet jeśli zdecydujemy się na inne metody dezynfekcji, dodawanie do wody chloru, chociaż w mniejszej ilości, jest konieczne. Chlor, pomimo tego, że wysusza i podrażnia skórę, jest potrzebny, aby chronić nasze zdrowie i zapewnić bezpieczeństwo biologiczne.

Pamiętajmy, że jakość wody na basenie zależy głównie od jej użytkowników, a więc nas samych. Dlatego przed każdym wejściem na basen należy umyć ciało pod prysznicem, co spowoduje, że mniej mikroorganizmów wejdzie w reakcję z chlorem i mniejsza będzie ilość powstałych chloramin, które podrażniają skórę oraz oczy i są odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach w przestrzeniach basenowych. Pamiętajmy również, aby po skorzystaniu z basenu umyć się pod prysznicem. Jest to bardzo istotne, ponieważ oprócz tego, że zyskujemy uczucie czystości i zachowujemy podstawową higienę, zmywamy ze skóry związki chloru. Aby zapewnić sobie w tym względzie pełen komfort, warto sięgnąć po specjalistyczne kosmetyki, takie jak TRISWIM, neutralizujące chlor. Dzięki tego typu profesjonalnym kosmetykom pozbywamy się szkodliwych substancji oraz nieprzyjemnego zapachu chloru z włosów i skóry, dodatkowo pielęgnując i odżywiając ciało.

Autor: Dorota Łogin


KONKURS!
Wygraj roczny zapas kosmetyków TRISWIM.

Do 5 stycznia 2017 włącznie w komentarzu pod artykułem napisz
jakie jest Twoje noworoczne postanowienie związane z pływaniem.

Redakcja wybierze najciekawsze i najoryginalniejsze postanowienie, a jego twórcę nagrodzi rocznym zapasem profesjonalnych kosmetyków dla pływaków TRISWIM. Zwycięzca zostanie ogłoszony 9 stycznia 2017, do godziny 12.

Wypowiedz się:

O autorze

Powiązane wpisy

Shares
Share This