Dowgiert

Niecierpliwie czekałem na ukazanie się DVD „Kraul sprinterski” z Anią Dowgiert. Wreszcie jest! To naprawdę unikalna pozycja, nie tylko w skali Polski. Każdy musi ją mieć w swojej bibliotece multimedialnej. Film jest nie tylko fachowy. Jest piękny. Widać w nim duszę artysty, nie tylko trenera – Bartka Staneckiego.  Aby przybliżyć Państwu tę pozycję, posłużę się opisem zaczerpniętym ze strony dystrybutora, swimshop.pl :

 Po raz pierwszy zasady techniki i synchronizacji  kraula nazywanego kajakiem przedstawiono w tak dokładny i rozłożony na metodyczny ciąg ćwiczeń sposób.  Niespełna rok przed Igrzyskami  Olimpijskimi w Londynie trener Śląska Wrocław i zarazem główny trener grupy sprinterskiej – Adam Rzeczkowski  zdecydował się na zmianę techniki pływania u swojej najlepszej sprinterki – Anny Dowgiert.  Zawodniczka ta, specjalizująca się wtedy w stylu motylkowym, nie była powszechnie brana pod uwagę jako przyszła Olimpijka w sprincie kraulowym. Do treningu włączono trenera specjalizującego się w korekcie i optymalizacji techniki pływania- Bartosza Staneckiego. Pół roku intensywnej i wytężonej pracy nad techniką i stosowanie nowej techniki w codziennym  treningu zaowocowało wypełnieniem minimum olimpijskiego i jako jedyna sprinterka w kraju Anna Dowgiert reprezentowała nasz kraj na IO w Londynie.

    Film przedstawia ćwiczenia, które istotnie  zmieniają zarówno ustawienie w wodzie, jaki sposób tworzenia napędu. Synchronizacja kajakowa w kraulu  wymaga  zarówno wielkiej precyzji  jak i ogromnej dynamiki i prędkości wykonania. Wiele elementów musi współgrać ze sobą, aby ten sposób pływania był skuteczny. Każde z ćwiczeń przedstawione jest z wielu ujęć zarówno spod wody jak i znad  wody tak, aby  jak najpełniej przedstawić  istotę każdego z nich .  Całość opatrzona jest fachowym komentarzem ,który dokładnie opisuje sens i znaczenie prezentowanych ćwiczeń.

Film podzielony jest 10 części. Każda z nich to  osobne ćwiczenie które  kształtuje poszczególny  element kraula sprinterskiego , jest też integralną częścią całości jaką jest metodyka budowy stylu    kajakowego .

Po ogromnym sukcesie Anny Dowgiert elementy tej metodyki zostały zastosowane w treningu u kolejnego sprintera Śląska Wrocław- Jana Hołuba. Po raz kolejny połączenie sprinterskiego treningu trenera Rzeczkowskiego z indywidualnym  treningiem techniki przyniosły  wymierny efekt- zawodnik ten został mistrzem i wicemistrzem Europy juniorów  na dystansach 100 i 50 metrów.   Ćwiczenia zawarte w filmie  zastosował w treningu również trener „Jedynki „  Ożarów Mazowiecki – trener Marek Wyrębkowski u zawodniczki Igi Wrzosek , która  po tym została niespodziewaną mistrzynią Polski Juniorów 15- sto letnich  na dystansie 50 na długim basenie w roku 2015. Również ta metodyka  stosowana była w doskonaleniu techniki u Wiktora Muszyńskiego z „Warty” Poznań  trenowanego przez trenerkę Elżbietę Krakowiak, który po tym został wicemistrzem Polski Juniorów młodszych  na długim basenie w roku 2015.

Przeczytajcie wywiad z Anną Dowgiert ( czytaj…)

Wypowiedz się:

O autorze

Powiązane wpisy

Shares
Share This