Wielokrotny Mistrz Polski, Konrad Zieliński, UKS 190 Łódź

Rok czasu mija od rozpoczęcia projektu „Szkoła Pływania Endlesspool Warszawa” (SzPEW). Podstawą przedsięwzięcia stało się zauważenie kilku prostych faktów. Najważniejszym z nich jest rola jaką technika pływania odgrywa na drodze do Mistrzostwa, dostrzeżenie, że najlepsi pływają perfekcyjnie technicznie, a więc szybko i z niskim kosztem energetycznym. Kolejnym jest to, że praktycznie w żadnym klubie nie jest możliwa indywidualna praca z zawodnikiem, ze względu choćby na liczebność grup, ograniczony czas i liczne obowiązki trenera. I w końcu mało kto może pozwolić sobie na wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy dolarów na zakup kanału przepływowego i koniecznego do efektywnego treningu sprzętu.

Anna Dowgiert, Paulina Piechota i Kacper Majchrzak w Szkole Pływania Endlesspool Warszawa
Kanał przepływowy ( u nas typu Endlesspool), wraz z systemem videoanalizy ( kamery+komputer/tablet+oprogramowanie do analizy ruchu) okazał się niezwykle efektywnym w nauczaniu i doskonaleniu techniki narzędziem.* Szybko zauważyłem też jego przydatność w kształtowaniu wytrzymałości. Zawodnik musi płynąć w zadanym tempie, które ustawiam pilotem i mogę zmieniać w dowolnym momencie. Konieczność utrzymania ciała w określonej pozycji zmusza do pływania w jednakowym rytmie, z symetrycznym napędem. Brak nawrotów pozwala na zachowanie pożądanego charakteru wysiłku, bez zmian co kilkadziesiąt sekund, jak to się dzieje na pływalniach. Powoduje to, że budowa pożądanej cechy przebiega szybko i precyzyjnie. Dla pływaków Open Water i triathlonistów oznacza to możliwość pływania w warunkach zbliżonych do startowych przez cały rok. Bez konieczności drogich i czasochłonnych wyjazdów w „ciepłe kraje”.

Michał Podsiadlowski w trenerem Tomkiem Kowalskim

W ciągu roku przeprowadziłem kilkaset treningów dla zawodników różnych kategorii wiekowych i różnych specjalności. Byli wśród nich triathloniści i zawodnicy Masters. Dla nich taki nowoczesny trening oznacza znaczną oszczędność czasu. Śmiało można oszacować, że jeden trening w SzPEW ( Szkoła Pływania Endlesspool Warszawa) może zastąpić 5-8 godzin zajęć tradycyjnych. Nie dziwi więc ich liczna obecność, zarówno początkujących jak i topowych.
Miłym zaskoczeniem okazały się liczne wizyty zawodników wyczynowych. Okazuje się, że trenerzy i zawodnicy bardzo doceniają rolę techniki w sportowym pływaniu. A także mają potrzebę współpracy i żadnych dla niej oporów. Blisko 100 % zawodników jakich gościłem, znalazło się na Dzielnej na prośbę swoich trenerów, a przynajmniej za ich zgodą. W miarę swoich możliwości trenerzy przyjeżdżają razem ze swoimi zawodnikami, uczestnicząc w treningu. Jeśli nie jest to możliwe, analizują materiał video jaki po każdych zajęciach przygotowuję i udostępniam. Taki model współpracy powoduje, że mój warsztat ciągle się wzbogaca. I po 30 latach pracy w pływaniu wciąż mogę się uczyć, odkrywać nowe przestrzenie na drodze do Mistrzostwa.


Mogło by się wydawać, że „klientami” będą dzieci niespełnionych sportowo rodziców, „tyłowcy”, na których nikt w klubie uwagi nie zwraca. Nic bardziej mylnego! W większości są to finaliści i medaliści Mistrzostw Polski, najlepsi w swoich kategoriach, rekordziści Polski. Nic w tym dziwnego. Weszli przecież na szczyt dzięki ambicji i chęci inteligentnej pracy. I poszukują nowych dróg rozwoju, mając w perspektywie i swoich marzeniach osiągnięcia na miarę światową. Nie zadowala ich „sam udział”;) Chcą być najlepsi! Poznaję więc pływanie od innej, lepszej strony.
Typowy trening jaki prowadzę wygląda tak, że po chwili oswojenia i rozgrzewki analizujemy technikę pływającego i identyfikujemy ewentualne problemy. Albo, raczej, znajdujemy drogi dalszego rozwoju, Każde zadanie, każde ćwiczenie jest filmowane w dowolnej płaszczyźnie i analizowane są wszystkie istotne parametry. Kształt ruchu, parametry czasowe, kąty. Porównujemy technikę zawodnika z czołowymi pływakami świata. Wszystko to widoczne jest doskonale na dużym monitorze przy endlesspool’u. Pływający widzi się cały czas w dwóch lustrach, jednym płasko ułożonym na dnie, drugim skośnym. Efekt jest taki, że po 90 minutach treningu zawodnik wychodzi wzbogacony o nową wiedzę i umiejętności. Teraz pozostaje przekształcenie ich w nawyk w swoim klubie. Po jakimś czasie, na ogół ok 3 tygodni, sesję treningową powtarzamy. I tak aż do doskonałości;) Pamiętając jednak, że nawet najwybitniejsi pływacy świata nad techniką pracują bez przerwy.

*O doskonaleniu techniki w kanale przepływowym przeczytasz tutaj…

Wypowiedz się:

O autorze

Powiązane wpisy

Shares
Share This