Czy od pływania schudnę? To pytanie często zadają sobie amatorzy pływania i ci, którzy za pływanie chcą się dopiero zabrać. To także temat krótkiego filmiku:

Dla sportowców kwestia „spalania” tłuszczu jest niezwykle istotna nie tylko ze względu na planowaną figurę, ale na planowanie i realizację treningu. Dość często jestem świadkiem dyskusji, rozważań, przy jakiej intensywności wysiłku tłuszcz spala się najszybciej. Jest to sprawa bardzo indywidualna. Jednak łatwa do ustalenia. Poniżej przedstawiam dwa wykresy powstałe w wyniku testów dwóch różnych zawodniczek. Obie to wielokrotne medalistki Mistrzostw Polski. U pierwszej z nich maksymalne spalanie tłuszczu następuje przy tętnie 105, u drugiej przy 144 (66% tętna maksymalnego). A więc różnica jest olbrzymia. Ta druga wartość wydaje się jednak bardziej typowa, częściej spotykana.

Zawodniczka I:

Zawodniczka II:

 

Kilka zdań o tłuszczach („Dzieci, sport, pasja”Marek Szwedzki):

„W zdrowym i prawidłowo odżywionym organizmie cząsteczki tłuszczu są magazynowane w tzw. komórkach tłuszczowych, których jest ściśle określona i ograniczona ilość. Jeżeli w naszej diecie, tak jak wcześniej wspominałem, węglowodany stanowią nawet 80% wszystkich produktów spożywanych każdego dnia, to ten nadmiar cukrów przetwarzany jest w tłuszcze czyli trójglicerydy, które są magazynowane właśnie w tych komórkach tłuszczowych.
Jak wcześniej mówiliśmy trójglicerydy służą tylko do celów energetycznych, a w przypadku braku zapotrzebowania na energię (statyczny tryb życia), zalegają one w tych komórkach, skutecznie blokując dostęp innym kwasom tłuszczowym, takim jak na przykład cholesterol, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu. Ten z kolei w pewnej części odkłada się w naczyniach krwionośnych zwężając ich prześwit. „

Więcej tutaj…

 

Wypowiedz się:

O autorze

Powiązane wpisy

Shares
Share This