Nazywam się Grzegorz Radomski. Mam 33 lata. Jestem ratownikiem wodnym na basenie Wodna Nuta w Opolu, ponadto instruktorem pływania oraz pływakiem z wieloletnim doświadczeniem. Jako że znudziło mnie już pływanie od ściany do ściany na basenie postanowiłem w 2012 roku podjąć się próby przepłynięcia Kanału La Manche. Próba ta zakończyła się niepowodzeniem, gdyż zwiększające się fale i niosące się z tym ryzyko zdrowia i życia nakazały mi zaprzestać. Jednak już po roku, dokładnie 2 sierpnia 2013 roku udało mi się powtórnie podejść do próby i tym razem z sukcesem przepłynąłem odcinek 42 kilometrów w czasie równych 11 godzin, co sprawiło, że zapisałem się jako czwarty Polak w historii, który pokonał odcinek z Dover do wybrzeża Francji. Tchnięty tym sukcesem oraz rozmową z kolegą, Tomaszem Pąchalskim, trenerem z Tarnowskich Gór, postanowiłem iść dalej. Kolega powiedział mi o „Koronie Oceanów”, czyli odcinku siedmiu cieśnin i kanałów, po których przepłynięciu „zdobywa się” tzw. Koronę Oceanów. Na świecie niewiele osób może się takim sukcesem poszczycić, a już na pewno nikt w Polsce. Oznacza to, że mógłbym zostać pierwszym Polakiem w historii, który zdobyłby taką Koronę.

Pierwszą cieśniną już mam za sobą, tj. Kanał Angielski, czyli Kanał La Manche. Do pozostałych odcinków zalicza się: Cieśnina Gibraltarska, Cieśnina Catalina (Zachodnie wybrzeże USA), Cieśnina Cook’a (Nowa Zelandia), Kanał Północny (Irlandia – Szkocja), Kanał Molokai (Hawaje) oraz Cieśnina Tsugaru (Japonia). Na mojej drodze pojawiła się możliwość pokonania drugiego odcinka, mianowicie Cieśniny Gibraltarskiej.

Mierząca w linii prostej 14 kilometrów cieśnina między Półwyspem Iberyjskim, a Północną Afryką stanowi nie lada wyczyn. Po drodze do ominięcia jest wiele obiektów pływających, liczne silne prądy z Oceanu Atlantyckiego wpływające i wpychające do Morza Śródziemnego. Udało mi się porozumieć z Hiszpańską Federacją ACNEG, bym mógł przepłynąć ten odcinek we wrześniu 2017 roku. Wraz z grupą pływaków Neda el Mon musimy odbyć parę treningów w Barcelonie, aby później między 1-7 września podjąć się wyzwania przepłynięcia Cieśniny zaliczanej do Korony Oceanów.

Obecnie trenuję przed lub po mojej zmianie ratowniczej na basenie Wodna Nuta w Opolu, jednak jak jest tylko możliwość, to jadę na pobliską kamionkę, gdzie nawet zimą próbuję przepływać choćby „parę metrów” w zimnej wodzie akwenu otwartego. Wierzę, że dam radę przepłynąć wszystkie odcinki należące do Korony Oceanów, jednak potrzebne są do tego fundusze i to dość niemałe. Nie należę do osób, które łatwo się poddają, a wręcz uparcie dążą do swojego celu.

PRZEKAŻ DAROWIZNĘ : OPOLSKI OKRĘGOWY ZWIĄZEK PŁYWACKI

KONTO: 37 1020 3668 0000 5402 0427 3801

Z dopiskiem: cele statutowe-Radomski -Gibraltar 

lub

https://pomagam.pl/gibraltarwplaw

Podczas Zawodów ARENA GRAND PRIX w Opolu 29-30 kwietnia 2017 r. zostanie zorganizowana koleżeńska zbiórka pieniędzy na ten cel.

LICZYMY NA HOJNE WSPARCIE OD ZAWODNIKÓW I TRENERÓW!

Wypowiedz się:

O autorze

Powiązane wpisy

Shares
Share This