Witam ponownie wszystkich śledzących cykl artykułów o Mapowaniu Celów.

Jeśli jest to pierwszy artykuł, który czytasz, koniecznie przeczytaj wcześniejsze posty, by być na bieżąco z tematem (linki do artykułów na dole strony).

Tak jak wspomniałem w poprzednim odcinku, system Mapowania Celów składa się z trzech części. Każdy punkt dokładne omawiamy na kursie. Tutaj przedstawię te moduły w takim zakresie, by było możliwe używanie systemu samodzielnie.

Pierwszy moduł to zbiór reguł czy zasad, tworzących swoistą „Drabinę Rozwoju”, który może być stosowany do dowolnej sytuacji:
•    Zaczynamy od podniesienia poziomu świadomości o nas, o innych i o sytuacji, w której jesteśmy: o nas: kim teraz jesteśmy, jak myślimy, co robimy, o innych: kim są i co mogą, a czego nie mogą – rozumiejąc, że tak jak my, inni również są w trakcie swojej podróży przez życie, o sytuacji: co się dzieje, co jest do zrobienia i gdzie są potencjalne trudności.
•    Druga reguła to trzymanie otwartego umysłu, zrozumienie, że opcje pochodzą z umysłu a nie ze świata, że przeszłość i teraźniejszość nie determinują przyszłości – tylko na nią wpływają. W dużym stopniu od nas zależy jaki to będzie wpływ.
•    Trzecia zasada to odnalezienie obszarów naszego życia wymagających równowagi, gdyż z równowagi wypływa harmonia i najwyższa skuteczność. Kiedy brakuje równowagi, wcześniej czy później kończy się to upadkiem.
•    Następnie odkrycie swojej pasji, lub życiowego celu- gdyż tylko poprzez energię i zaangażowanie, płynące z pasji możemy włączyć nieświadomość w proces realizacji celów,
•    Kolejna reguła to wzięcie odpowiedzialności za swoje działania, oznacza to po prostu, skierowanie uwagi na siebie, swoje myślenie i działanie – jedyne co, tak naprawdę możemy kontrolować.
•    Szóstą zasadą jest utrzymanie pozytywnego fokusu, czyli uparte skupianie się na tym czego chcemy i do czego dążymy
•    Ostatnim punktem jest świadome inwestowanie w swój rozwój.

Te 7 tworzy pewnego rodzaju ramę dla Mapowania Celów.

Każdy z tych punktów może być przekształcony w odpowiadające mu pytanie, które pozwala na ocenę czy podążamy we właściwym kierunku.

1. I tak np. pierwszą zasadę możemy przekształcić w pytanie: co jest naszym celem, o co nam chodzi, jakiego poszukujemy rezultatu itp.?
2. W drugim punkcie sprawdzamy, czy naprawdę wierzymy, że możemy osiągnąć nasz cel, czy w środku, uważamy, że to możliwe?
3. Czy osiągnięcie tego celu, podniesie nasz poziom równowagi, czy być może wprowadzi destabilizację innych obszarów życia? Jeśli destabilizacje – to na jak długo możemy sobie na to pozwolić? Czy warto zachwiać równowagą naszego życia (i być może życia naszych bliskich czy współpracowników)?
4. Czy cel jest zgodny z naszą życiową pasją? Jaka jest nasza intencja?
5. Czy jesteśmy w 100% odpowiedzialni za realizację celu? Czy to jest nasz cel na 100%?
6. Czy skupiamy się na wszystkich powodach, dla których to coś możemy osiągnąć (czy być może przenosimy uwagę na powody, dla których nie możemy)?
7. Wreszcie sprawdzamy, czy warto zaangażować się w ten projekt? Co będzie nam potrzebne? Czyją pomoc będziemy potrzebować i w jakim zakresie, w jakich obszarach? Co będziemy potrzebowali rozwinąć w sobie by zrealizować cel?

W ten sposób, „Drabina Rozwoju” może być stosowana jako swoisty papierek lakmusowy do każdego przedsięwzięcia w jakie chcemy się zaangażować. Poprzez udzielenie odpowiedzi na pytania, porządkujemy myślenie o przedsięwzięciu i o nas samych, co pozwala podejmować o wiele bardziej skuteczne decyzje.

W następnym odcinku zajmiemy się siedmioma fundamentalnymi zasadami kreacji, pozwalającym poprawnie formułować cele.

 

Poprzednie artykuły o Mapowaniu Celów:

  1. cz I
  2. cz II
  3. cz III

 

Tomasz Jagiełło

Certyfikowany trener Mapowania Celów

Treść artykułu: ©Tomasz Jagiełło – Mind Transformation Solutions 2017

— ____________________________________________________________________ „The most reliable way to predict the future is to create it.” T. Jagiello Neuro Linguistic Programming, Time Line Therapy™, Hypnosis, NLP Coaching www.mindtransformationsolutions.co.uk https://www.facebook.com/Mind.Transformation.Solutions

Wypowiedz się:

O autorze

Powiązane wpisy

Shares
Share This