Puchar Kmity

 Zbliża się wielkie, pływackie, wydarzenie! Za miesiąc, w dniach 22-24 kwietnia 2016 roku, w Zabierzowie, rozegrane zostaną kolejne, jedenaste już zawody O Puchar Kmity. Jest to jedna z najbardziej popularnych, najbardziej rozpoznawalnych i najlepiej obsadzonych imprez pływackich w kraju.
W cyklu kolejnych felietonów przybliżymy Państwu same zawody, klub, który jest organizatorem, ludzi którzy za tym stoją. Zajrzymy za kulisy tego wielkiego przedsięwzięcia. Zapraszamy na swimportal.pl!

Na początek parę zdań o Klubie.

 Narodziny pływania w Zabierzowie datuje się na rok 2005, kiedy to „nasiąknięci” wodą, Artur Czerwiec i Grzegorz Mytnik, zarazili swoją pasją sporą grupę dzieci i rodziców. Przy współpracy z dyrektorem Szkoły Podstawowej w Zabierzowie, Panią Dorotą Zwolińską, udało się zebrać blisko 40-stkę chętnych do pływania dzieci. Na drodze selekcji po pół roku wybrana została
20-stka dobrze zapowiadających się młodzików. Równocześnie w szkole podstawowej w Zabierzowie uruchomiona została klasa o profilu pływackim, dotowana z portfeli rodziców a także z budżetu Gminy Zabierzów. Dzięki tym dwóm źródłom naboru na mapie małopolski powstała nowa sekcja pływacka klubu sportowego LKS „Kmita” Zabierzów. Ciężka praca trenerów, przychylność Dyrektora Ośrodka Sportowego w Zabierzowie Pana Wojciech Kubackiego oraz wsparcie rodziców i przedsiębiorców z terenów gminy Zabierzów spowodowały, że o pływakach z Zabierzowa było coraz głośniej.

Już po pierwszych latach pracy można było się pochwalić w regionie, województwie i Polsce takimi zawodnikami jak: Sabina Kmiecik (rekordzistka województwa małopolskiego i medalistka Mistrzostw Polski), Magda Petrow (wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski, rekordzistka województwa małopolskiego), Paulina Rek, Sabina Karcz, Katarzyna Nowosad (finalistka Mistrzostw Polski), Karolina Ślęczkowska, Raivo Wasilewski (medalista mistrzostw Polski), Kuba Ziemianin, Juri Kuźmoczka, Aleksandra Pomietło (finalistka Mistrzostw Polski Seniorów), Damian Kaczor, Mateusz Kmiecik, Paulina Uryga (wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski).

Sukcesy sportowe przynosiły ogromną radość, ale i motywowały trenerów, działaczy i rodziców do podejmowania nowych działań promujących pływanie. Jednym z nich było zorganizowanie zawodów pływackich o „Puchar Rycerza Kmity”, które z zawodów gminnych stały się jedną z najważniejszych imprez sportowych w naszym kraju.

Obecną Kmitę Zabierzów tworzą: Trener koordynator Artur Czerwiec oraz trenerzy grup młodzieżowych Krystian Frankiewicz i Damian Wentrych. Nie sposób nie wspomnieć też o rodzicach i licznych sympatykach pływania, bez których sprawne funkcjonowanie klubu nie byłoby możliwe. Ogromny wkład wnosi też Gmina Zabierzów, która niemalże w całości finansuje działania sekcji pływackiej. Największą motywacja i radością UKP Kmity Zabierzów są oczywiście wspaniali, ambitni i kochający pływanie zawodnicy. W chwili obecnej w klubie trenuje 40 zawodników w 3 grupach wiekowych. Trzon sekcji stanowi grupa zawodników z roczników 1999-2001 a wśród nich finaliści Mistrzostw Polski, medaliści Mistrzostw Okręgu oraz licznych wojewódzkich i ogólnopolskich imprez pływackich. Wyróżniający się zawodnicy to niewątpliwie: Kacper Stec, Arkadiusz Sionkowski, Adam Majda, Justyna Jankowska, Tomek Koprynia i Kuba Zawartka.    

Wkrótce kolejne informacje. Zapraszamy!

 

 

 

Wypowiedz się:

O autorze

Powiązane wpisy

Shares
Share This