Mistrzostwa Świata w Kazaniu ( wyniki…) już za nami. Warto pokusić się zatem o kilka refleksji.
Kryteria przedstawione przez PZP wypełniło 14 zawodników i zawodniczek:
Minima  zostały  ustalone  na  poziomie  wyniku  minimum  „A”,  wyznaczonego  przez  FINA, uprawniającego do startu na Mistrzostwach Świata w Kazaniu w 2015 roku. Termin kwalifikacji: Główne Mistrzostwa Polski – Szczecin 28-31.05.2015 r.

 1. Konrad Czerniak
 2. Jan Świtkowski
 3. Kacper Majchrzak
 4. Filip Zaborowski
 5. Wojciech Wojdak
 6. Michał Szuba
 7. Tomasz Polewka
 8. Radosław Kawęcki
 9. Mateusz Wysoczyński
 10. Paweł Korzeniowski
 11. Marcin Cieślak
 12. Anna Dowgiert
 13. Aleksandra Urbańczyk
 14. Alicja Tchórz

FINA Worlds Kazan 2015 – World Championships Highlights

Michał Szuba do Kazania nie pojechał, mimo, że normy kwalifikacyjne wypełnił. Przyczyna nie została podana. 

Na zawody powołano 19 zawodników, 13 z powyższej listy, oraz
Polski Związek Pływacki informuje, że na wniosek Trenera Koordynatora Kadry Narodowej Seniorów Pana Piotra Gęgotka decyzją Zarządu PZP został zaakceptowany poniższy skład zawodników i sztab szkoleniowy na Mistrzostwa Świata w Kazaniu.

 1. Michał Domagała
 2. Jan Hołub
 3. Kacper Klich
 4. Marcin Stolarski
 5. Dominika Sztandera
 6. Katarzyna Wilk


Na fotografii Trener Kadry Narodowej PZP, Piotr Gęgotek

I to było mistrzowskie posunięcie Trenera Kadry, Piotra Gęgotka! Dzięki temu mamy już co najmniej 16 miejsc w Rio zagwarantowanych. Kryteria kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich spełniły 4 nasze zespoły sztafetowe: 4×100 dow kobiet oraz męskie 4×100 dow, 4×200 dow i 4×100 zm. Widząc czasem w mediach błędne informacje o kwalifikacji do Rio konkretnych zawodników, dodam że miejsca na Igrzyska zostały wywalczone dla narodowych zespołów. Trochę może to smutne, że ktoś wywalczył awans dla zespołu, a ktoś inny do Rio może pojechać. Ale jakie będą, a przynajmniej mogą być tego pozytywne efekty? Takie, że rozgorzeje zacięta walka, rywalizacja. I poziom polskiego pływania znacznie może się podnieść. Otworzyła się szansa dla co najmniej 16 zawodników ( plus ewentualna rezerwa) pojechania na Igrzyska, nawet bez kwalifikacji indywidualnych! W rywalizacji może wziąć udział z szansami na sukces ok. 30 zawodników. Może nawet więcej. Taka szansa może uruchomić nieznane wcześniej pokłady energii i determinacji. Zarówno u zawodników, jak i ich trenerów, a może nawet działaczy. Dlatego zakwalifikowanie dodatkowych zawodników do Kazania nazywam mistrzowskim posunięciem. Może mieć długofalowy, pozytywny wpływ na całe nasze pływanie. Może… jeśli PZP przedstawi nam proste, czytelne, jasne kryteria powołań. I to najpóźniej w do końca września 2015. Czy tak będzie, przyszłość pokaże…

FINA World Masters Championships – Kazan 2015-Final-Men’s 200m Butterfly

Nasi reprezentanci 11 razy pływali w finałach, ustanowili 23 rekordy życiowe, poprawili 14 rekordów Polski. Zdobyli 3 medale, dwa brązy i jedno srebro. Dokładnych analiz spodziewać się możemy na wrześniowej konferencji w Krakowie.
19 zawodników z 12 różnych klubów! Ilość ośrodków w których pracują jest jeszcze większa. Konrad Czerniak trenuje z Bartkiem Kizierowskim w Hiszpanii, niektórzy w USA. Większość z tych zawodników odniosła na M Św mniej czy bardziej liczące się sukcesy. To znaczy, że świetną pracę wykonuje się w kilkunastu ośrodkach pływackich w Polsce lub z Polską związanych. I to uważam za największe bogactwo, sukces minionych lat! Zamiast niszczyć ośrodki poprzez centralizację szkolenia, tym ośrodkom należy pomóc. Głownie materialnie zresztą. I jeśli się tak stanie, to rozwój pływania mamy zapewniony na lata. Bo nic tak bardzo sukcesowi nie sprzyja, jak zdrowa konkurencja i swobodnie rozwijająca się myśl trenerska. A trenerzy najlepiej rozwijają się nie obserwując w telewizji swoich zawodników, a pracując z nimi.

Mariusz Wędrychowicz

Wypowiedz się:

O autorze

Powiązane wpisy

Shares
Share This