freediving

Oddychanie i pływanie na bezdechu – taki powinien mieć tytuł wystąpienia trenera Mike’a Marica podczas IV Ogólnopolskiej Konferencji pływania w Katowicach.

Owszem, było wiele słów dotyczących techniki pływania pod wodą, o pływaniu w płetwach i monopłetwie. To jednak kwestie dotyczące prawidłowego oddychania i treningu na wstrzymanym oddechu, według mojej opinii, były kluczową wiedzą, którą wynieśli uczestnicy konferencji w Katowicach z wystąpienia głównego prelegenta.


Na fotce Agnieszka Kalska

Pamiętam dobrze swoje rozważania, cofając się kilka lat wstecz, kiedy odkryłam freediving, a wraz z nim cały obszar wiedzy na temat oddychania. Zastanawiałam się i wręcz dziwiłam – jak do tej pory mogłam tego nie wiedzieć, spędzając całe swoje młodzieńcze lata w wodzie – jak naprawdę wygląda mechanizm oddychania, jak przeogromny wpływ ma ten proces na wszelkie inne procesy trwające nieustannie w naszym organizmie. Jak to kontrola oddechu pomaga spowalniać nasze tętno, jak prawidłowy wdech i wydech wpływa rozluźniająco dla naszych mięśni i jak koncentracja na oddechu uspokaja nasze myśli. Gdybałam wielokrotnie co, gdybym wiedziała to wcześniej i wykorzystała w latach mojego treningu pływania… Dla mnie na karierę pływaka jest już za późno, ale to co mogę zrobić dla polskiego pływania to próbować uświadamiać, jak ważna dla pływaka jest kwestia (nie)oddychania.

W Polsce o freedivingu się nie mówi, nie pisze , nie rozmyśla i nie zastanawia nawet ( swimportal.pl mówi, pisze, rozmyśla! – przyp red 🙂 ) – o co tam w nim chodzi i co, i dlaczego tak wielu ludzi wciąga pod wodę. Powodów jest mnóstwo, ale większość z nich jest nie do opisania, tego trzeba doświadczyć, spróbować by poznać. W naszym kraju jest to jednak trudne, bo warunki bez ciepłego morza są niesprzyjające, więc to co wiemy na temat freedivingu to tyle, co ktoś widział kiedyś w „Wielkim Błękicie” lub w internetowym filmiku.

Mike Maric demonstruje ćwiczenia

 

 

Być może ktoś zna powód dlaczego od zawsze, tak silni są włoscy zawodnicy pływania? Mi nasuwa się jedna odpowiedź. Choć nie śmiem twierdzić, że to jest jedyna przyczyna, ale oni wszyscy, cała Italia wie czym jest freediving, bo jest ich sportem narodowym i naturalną aktywnością jaką jest spędzanie czasu w morzu. Po latach rywalizacji Enzo Maiorci (wywiad z Enzo…) z Jacques Mayolem, inny włoski freediver – Umberto Pelizzari – tworzył historię w zakresie tego sportu, ustanawiając kilkanaście rekordów świata, a aktualna liczba aktywnych freediverów we Włoszech jest nieporównywalna do grupy zawodników i pasjonatów freedivingu w naszym kraju. Pozostaje postawić najważniejsze pytanie – dlaczego jedni z najlepszych włoskich pływaków, olimpijczycy, mistrzowie świata – Federica Pellegrini i Filippo Magnini, wybrali do swojego zespołu trenera Mike’a Marica – instruktora freedivingu?


Agnieszka Kalska z Mikiem Maricem

 

Na to pytanie odpowiedział on sam, podczas swojego występu w Katowicach. Przedstawił istotę prawidłowego oddechu, rolę ćwiczeń mięśni oddechowych w codziennym treningu, przed startem i jaki ma to wpływ na możliwość kontroli oddechu w trakcie wyścigu. W skrócie omówił rozwój znaczenia pływania pod wodą, przedstawił analizę ruchu pod wodą, rangę hydrodynamicznej pozycji ciała i zwrócił uwagę jak mylne jest stwierdzenie, że jest to „kopnięcie nóg” przy delfinowej pracy pod wodą całego ciała. Na koniec jeszcze podkreślił znaczenie zespołu stworzonego przez specjalistów działających dla wspólnego celu i już po części teoretycznej usłyszałam słowa szczerej aprobaty i wyrazy zainteresowania, a to był jedynie wstęp. Po południu wspólnie z trenerem zaprezentowaliśmy tę wiedzę w praktyce. Pokazaliśmy ćwiczenia oddechu na lądzie i ćwiczenia w wodzie, m.in. pływania na bezdechu w płetwach, w monopłetwie, na powierzchni i pod wodą, całym stylem i „samymi nogami”. Celem ich praktykowania jest nie tylko poprawa techniki i pozycji ciała, ale też zmniejszenie poczucia „głodu” powietrza i przyzwyczajania mięśni do pracy w warunkach ograniczonych zasobów na najwyższych obrotach. Jak interesująca i inspirująca dla samego zawodnika jest to praca – spytajcie uczestników konferencji, którzy mieli okazję dowiedzieć się, dlaczego ta praktyka jest tak ważna w treningu pływania. Jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się więcej na temat treningu „nieoddychania” – zapraszam, opowiem i wytłumaczę, a przy bardziej wnikliwych pytaniach, sięgnę po poradę do trenera Mike’a Marica, który prowadzi moje treningi w przygotowaniach do kolejnych Mistrzostw Świata we freedivingu.

Mike Maric

Agnieszka Kalska

Instruktor freedivingu Apnea Academy

Członkini kadry narodowej we freedivingu

Wielokrotna medalistka i reprezentantka Polski w pływaniu

Autorem fotek jest Michał Walusza. Dziękujemy!

Więcej o freedivingu:

 

Wypowiedz się:

O autorze

Powiązane wpisy

Shares
Share This