Budzis

Joanna Budzis (Olimpijka, Medalistka Mistrzostw Europy, Rekordzistka i Mistrzyni Polski, absolwentka Psychologii Uniwersytetu w Pittsburghu), STREAMLINE Leadership Academy 

Zapytaliśmy Joannę Budzis, jak, jako psycholog sportu, widzi obecne poruszenie w środowisku pływackim, zapoczątkowane wypowiedzią czołowej polskiej zawodniczki, Ali Tchórz (więcej…). Oddaję głos Joannie:

Dyskusja wywołana przez zawodników rzeczywiście budzi kontrowersje na temat systemu w jakim pracujemy. Dałabym jednak trochę czasu na nawiązanie się jakieś rzeczowej polemiki, również ze strony związku i głównych szkoleniowców. Cała ta kampania potwierdziła jednak moje przekonania, że korzyści z trenowania pływania są bardzo wąsko postrzegane albo ograniczane tylko do rzeczy materialnych. Od kilku dni chodzi za mną temat związany z tym jak rodzice często oceniają możliwości dziecka w kategoriach “mistrz/nie mistrz” i nie zwracając uwagi na wszystkie umiejętności osobiste jakie kształtujemy poprzez uprawianie sportu. Już na początku kariery (10-14 lat) rodzice chcą wiedzieć czy z ich dziecka “coś będzie” i czy masz szansę aby osiągnąć “coś” w danej dyscyplinie, ale na co dokładnie? Postrzeganie sukcesów dziecka w kategoriach 0 i 1 szkodzi samemu dziecku. Rodzicom częstosą przekonani, że sport będzie przeszkadzać dzieciom w nauce, a jest wręcz odwrotnie, bo przecież uczymy się zarządzania czasem i formułowania celów.Odkąd pamiętam pływacy zawsze byli jednymi z najlepiej uczących się i najbardziej lubianych klas. Skąd to się bierze? Sport pomaga! 

W USA i Europie zachodniej coraz głośniej mówi się o tym, że sport kształtuje umiejętności, które są pożądane przez każdego pracodawcęi niezbędne do pracy na stanowiskach kierowniczych. Co za tym idzie, zarówno zawodnicy, jak i rodzice i trenerzy powinny być świadomi, że te codzienne zmagania to inwestycja w przyszłość, jednak owoce tej pracy nie są tak namacalne jak pieniądze. Jeszcze nie. Owszem, nie mamy co tutaj porównywać pływania do piłki nożnej czy tenisa, ale warto spojrzeć na to z innej perspektywy.  

Kilka dni temu natknęłam się na krótki komentarz jednego z trenerów krytykującego rodziców, którzy nie potrafią znaleźć metody na zmotywowanie własnego dziecka i kierują je do różnych specjalistów, którzy rzekomo robią to lepiej. Nie wiem co dokładnie autor miał na myśli, jednak prawdą jest, że budując świadomość takiego młodego zawodnika, ucząc go technik motywacji i kontroli ciała i umysłu, dajemy mu szansę aby wyciągał jeszcze więcej nauki ze swoich doświadczeń sportowych. Radzenie sobie z własnymi słabościami i niepowodzeniami to fantastyczna lekcja przed rozpoczęciem kariery zawodoweji dorosłego życia. A ile takich lekcji mamy do odrobienia w ciągu 5-10-15-20 lat trenowania? Całkiem sporo…

 Nawiązując do tematu wynagrodzeń w sporcie, nie zamierzam krytykować żadnej ze stron, ale pragnę zwrócić uwagę na to jaki to kreuje przekaz dla rodziców młodszych zawodników i samych zawodników.Jako miłośnicy pływania, powinniśmy im przecież tłumaczyć, że nagrody materialne to nic w porównaniu z wartością ukrytą-charakterem i umiejętnościami jakie możemy wykształcić przez ten kilku lub kilkunastoletni proces. To, że pływanie jest mało opłacalnym sportem wiedzą wszyscy. Na na całym świecie sporty drużynowe przynoszą większe korzyści materialne, bo są po prostu bardziej widowiskowe. Według mnie, i tutaj przykładem mogą być również inni zawodnicy, którzy doświadczyli trenowania w USA, w trenowaniu sportu jest coś o wiele cenniejszego niż zapewniane nagrody. Nie bez powodu na pierwszej pozycji w CV świeżo upieczonych absolwentów wpisuje się informacje o tym, że jako student trenowaliśmy sport i poświęcaliśmy temu ponad 20 godzin tygodniowo. To świadczy między innymi o umiejętności organizowania czasu i ustalania priorytetów, pracy pod presją i dyscypliny, wewnętrznej motywacji do realizacji celów i konsekwencji w działaniach, radzenia sobie z porażkami i otwartości do nauki nowych umiejętności a także pracy w drużynie. To przecież elementy, które towarzyszą nam i pomagają przetrwać codzienną pływacką rutynę. W perspektywie długoterminowej, posiadanie tych umiejętności również daje korzyści finansowepoprzezrozwój kariery zawodowej. Musimy tylko być świadomi swojej wartości i otwarcie opowiadać o silnych stronach swojej osobowości, a nie tylko silnych ramionach zbudowanych przez pływanie! 

Joanna Budzis 

 Inne artykuły Joanny Budzis znajdziesz tutaj:

 Komunikacja, motywacja i pewność siebie
 Formułowanie celów
 Satysfakcja i radość
 Pogadaj ze sobą!
 Everything is under control!
Poradzić sobie ze stresem – rytuał

Wypowiedz się:

O autorze

Powiązane wpisy

Shares
Share This