Umberto

Kim jest Umberto Pelizzari?

Tego pytania nie odważy się zadać żaden freediver na świecie. Być może jednak nie każdy wie czego dokładnie on dokonał.

 

Jego wzrost wynosi 189 cm, waga 84 kg, a jego płuca mają pojemność 7,9 litra. Na głębokości jego serce zwalnia do 8-9 uderzeń na minutę, a pełne płuca powietrza nabranego na powierzchni, pod wodą osiągają rozmiar nieznacznie większe od jabłka czy zaciśniętej pięści.

Czy to dzięki tak ukształtowanemu ciału, któremu z pewnością przyczynił się wieloletni pływacki trening od małego dziecka, odniósł wszystkie późniejsze sukcesy?

 

Umberto Pelizzari urodził się 28 sierpnia 1965 roku w Busto Arsizio, w prowincji Varese we Włoszech. Gdy miał 5 lat umiał już doskonale pływać a w wieku 17 lat miał już za sobą 11 sezonów zawodnika pływania na profesjonalnym poziomie. W 1984 roku poświęcił się freedivingowi, a już po 4 latach ustanowił swój pierwszy rekord świata wstrzymując oddech na 5 minut 33 sekund.

 

W latach 1990-2001 ustanowił 16 głębokościowych rekordów świata w 3 konkurencjach freedivingu: Stały balast (CWT – Constant Weight), Zmienny balast (VWT – Variable Weight), No Limits (NLT), będąc także posiadaczem ich wszystkich równocześnie.

 

W dniu 24 października 1999 roku, przy wsparciu technicznym Nave Anteo (97-metrowej łodzi włoskiej marynarki wojennej), Umberto tworzy historię nurkowania na głębokość, dokonując tego, co przez medycyną podwodną uznawano za niemożliwe dla człowieka – nurkuje na jednym oddechu na głębokość 150 metrów jednocześnie ustanawiając rekord świata w kategorii No Limits. Po nurkowaniu w czasie 2 minut 57 sekund, staje się ponownie „człowiekiem najgłębiej nurkujących na wstrzymanym oddechu na świecie”.

 

Ostatni rekord świata ustanowił w 2001 roku w konkurencji Zmienny balast, nurkując na głębokość 131 metrów w czasie 2 minut 44 sekund. Jest to wspaniały rezultat, biorąc pod uwagę, że jeszcze 5 lat wcześniej w 1996 roku, Pelizzari na tej głębokości ulokował światowy rekord w konkurencji No Limits. Umberto poświęcił ten rekord wszystkim, którzy wspierali go przez ostatnie 11 lat i … w chwale, zrezygnował z oficjalnych startów indywidualnych.

 

Umberto Pelizzari to nie tylko wybitny sportowiec. To osoba, która przyczyniła się do rozwoju całej dyscypliny freedivingu. Podczas swojej kariery sportowej pobierał nauki od „ojców freedivingu” Enzo Maiorci i Jacquesa Mayaola, podróżował do Azji by uzyskać wiedzę na temat sztuki oddychania i medytacji od tamtejszych mnichów.

Na bazie własnych doświadczeń, posiadanej wiedzy w 1995 roku stworzył szkołę bezdechu – Apnea Academy, której misją jest dostarczenie wsparcia każdej osobie zainteresowanej odkrywaniem freedivingu. Od chwili powstania AA działała na rzecz badań naukowych w dziedzinie freedivingu i bezdechu, prowadzonych przez grupę lekarzy (m.in. otolaryngologów hiperbarycznych, dietetyków i innych specjalistów z segmentu AA Research). Przeprowadzili serię konferencji międzynarodowych i opublikowali wiele oryginalnych pozycji o znaczeniu międzynarodowym.

 

W 2001 roku Umberto Pelizzari wraz ze Stefano Tovaglierim wydali „Podręcznik Freedivingu”. Książka ta stanowiła pierwszą pozycję na świecie, która tak szczegółowo opisuje dyscyplinę freedivingu zarówno do strony praktycznych umiejętności, teorii freedivingu, ale też anatomii i fizjologii człowieka, niezbędnych dla zrozumienia wielu procesów zachodzących podczas nurkowania na wstrzymanym oddechu. Praktyczny podział wiedzy na sekcje freedivingu (m.in. pierwsze kroki, oddech i rozluźnienie, kompensacja, pływanie w płetwach, trening nurka bezdechowego) wraz z szczegółowymi rycinami, przyniósł tej pozycji światową sławę i uznanie do dziś, jako vademecum każdego nurka bezdechowego i osób zainteresowanych tym obszarem.

Na koniec 2015 roku ukazało się drugie wydanie „Podręcznika”, które wzbogacone zostało o kilka działów i zaktualizowane o rozwój wiedzy w tej dziedzinie. Aktualnie „Manual Freedivingu” to 480-stronicowa księga wiedzy, która jak wskazuje wstęp, nie zastąpi szkolenia z instruktorem, lecz stanowi olbrzymi zasób wiedzy, pozwalający na bezpieczny rozwój i pogłębianie swoich umiejętności.

Podręcznik jest dostępny na zamówienie poprzez kontakt ze Szkołą freedivingu i pływania FREEBODY (www.freebody.eu).

 

Umberto jest znakomitym przykładem mistrza, który osiągnął sukces dzięki całkowitemu oddaniu się swojej pasji, która stała się całym jego życiem. Jego zaangażowanie obejmowało wszystkie obszary związane z freedivingiem – morzem i człowiekiem pod wodą na wstrzymanym oddechu.

W tej chwili Umberto pracuje jako dziennikarz i reporter w programach telewizyjnych o nauce rozprzestrzeniania i środowiska morskiego. Prowadzi szkolenia i kursy freedivingu na całym świecie, a także przemowy motywacyjne dla celów indywidualnych i zespołowych – bo jak zawsze podkreślał, jego sukcesy nie byłyby możliwe bez wsparcia, które otrzymał od zespołu. Od 2006 roku pracuje jako nauczyciel w Szkole Superior Normal S.Anna w Pizie, na drugim poziomie magistra Podwodnej i Hiperbarycznej Medycynie. Od września 2013 roku w PHD Podwodnej i Hiperbarycznej Medycynie na Uniwersytecie w Palermo.

 

Tej jesieni, 11. listopada, na zaproszenie polskiej instruktorki freedivingu Apnea Academy – Agnieszki Kalskiej, Umberto Pelizzari po raz pierwszy odwiedzi Polskę, by podzielić się swoimi doświadczeniami ze wszystkimi zainteresowanymi.

Spotkanie odbędzie się w Sheraton Poznan Hotel, wstęp jest bezpłatny, lecz wymagana jest wcześniejsza rejestracja poprzez wypełnienie formularza na stronie wydarzenia www.freebody.eu/umberto-pelizzari/ . Liczba miejsc jest ograniczona.

 

Konkurencje głębokościowe freedivingu w których Umberto Pelizzari ustanowił 16 rekordów świata.

 

Stały balast (CWT – Constant Weight)

Zadaniem zawodnika jest dotarcie do zadeklarowanej wcześniej głębokości zanurzając się przy linie prowadzącej pod wodę pionowo w dół. Płynie w dół i wraca w górę wykorzystując płetwy lub monopłetwę. Może zabrać ze sobą dowolną ilość balastu (ciężaru), ale z takim samym obciążeniem musi powrócić na powierzchnię o własnych siłach.

Przekroczenie maksymalnej głębokości danego nurkowania nie przynosi żadnych korzyści, a wcześniejszy powrót oznacza punkty karne oraz brak zatwierdzenia rekordu kraju bądź świata.

Konkurencja najbardziej preferowana przez Umberto, bo tu liczy się przede wszystkim praca własnego ciała.

 

Zmienny balast (VWT – Variable Weight)

Zasady podobne jak w CWT, a zmianie ulega ciężar balastu. Przy zanurzeniu zawodnik może zabrać z sobą do 30 kg i opaść swobodnie do wybranej głębokości. Powrót na powierzchnię odbywa się już o własnych siłach w płetwach lub podciągając się po linie bez żadnego balastu.

 

No Limits (NLT)

Podczas całego nurkowania freediver korzysta z pomocy tzw. windy. W drodze w dół zjeżdża z obciążeniem w dowolnej pozycji, a w drodze powrotnej balon z rozprężonym powietrzem wynosi go na powierzchnię. Nie używa on tutaj swoich mięśni, a najważniejszym zadaniem jest sprawne wyrównanie ciśnienia wraz ze wzrostem głębokości.

 

Więcej na temat dyscyplin freedivingu:

www.freebody.eu/freediving/

 

Historia wszystkich rekordów Umberto

http://www.umbertopelizzari.com/en/profilo/

Agnieszka Kalska

 

Wypowiedz się:

O autorze

Powiązane wpisy

Shares
Share This