Od ponad dwóch lat mam wielki zaszczyt i przyjemność współpracować z Jackiem Miciulem. Podczas naszej  wspólnej pracy nad filmem o technice stylu grzbietowego ogromna część  materiału poświęcona była technice pracy nóg – bo jak twierdzi trener Miciul to najważniejszy napęd w stylu grzbietowym.

Obserwując finałowy wyścig   100 m stylem grzbietowym na MP 14 lat w Olsztynie wybrałem sobie takie miejsce, żeby widzieć dokładnie pracę nóg zawodnika z Galicji Kraków – Marcina Goraja. Zawodnik ten już w stylu motylkowym  wyróżniał się naprawdę dobra techniką, ale w szczególności  interesowała mnie technika pracy jego nóg w grzbiecie. To co zobaczyłem,  było jakby dokładnym odzwierciedleniem  zachowania wszystkich elementów prawidłowej techniki pracy nóg o której mówił Jacek Miciul . Na ogromnej  prędkości ! Unik z kolana, kierowanie wody w tył, praca w obydwie strony – wszystko to było.  Konsekwentnie, w  każdym cyklu każdy z sześciu ruchów napędowych nóg był efektywny. No i był też rekord Polski.

Po raz kolejny pozbawmy się jakichkolwiek złudzeń- kto nie potrafi dobrze technicznie pracować nogami, ten nie osiągnie swojego potencjału w stylu grzbietowym.  Nie pomogą siłownie, cudownie chemiczne odżywki, beta alaniny, BCA i inne świństwa.  A już  absolutnie sprawą priorytetową  jest zachowanie prawidłowej techniki na prędkościach startowych. Wielkie gratulacje dla trenera i zawodnika Galicji Kraków, bo  naprawdę rzadko można oglądać bicie krajowego rekordu juniorów na tak wysokim poziomie technicznym.

Wypowiedz się:

O autorze

Powiązane wpisy

Shares
Share This