kraul

Poprzedni trening ( tutaj…) miał za zadanie doskonalenie zdolności tlenowych organizmu. Dla osiągnięcia umiejętności szybkiego pływania, zwłaszcza dystansów dłuższych niż sprinterskie, niezbędna jest praca nad tzw progiem przemian beztlenowych (PPB; Anaerobie Treshold – AT) – przeczytaj „Strefy energetyczne-wprowadzenie”. Zamiarem naszym jest spowodowanie, żeby coraz wyższe prędkości pływania wymagały coraz niższego kosztu energetycznego. W szczególności, aby zakwaszenie organizmu wystąpiło jak najpóźniej. Wtedy znaczną część dystansu można płynąć we względnym komforcie, a triathlonista nie będzie musiał odpoczywać na rowerze, patrząc jak wyprzedzają go ci, którzy trening pływacki realizowali z sensem.
Jak wyznaczać tempo pływania w poszczególnych strefach energetycznych czytaj tutaj…

 

Trening progu mleczanowego (progu przemian beztlenowych – PPB, AT), ok. 60 min, 3100m:

 

 • 400(4×100 zm w odwrotnej kolejności – kr, klas, grzb, delf) z akcentem na technikę. Jeśli masz problem z jakimś stylem, zastąp go innym, lepiej znanym
 • 4×100 kr
  1. w intensywności A1 (70-60 BBM – poniżej tętna maksymalnego) przerwa 10’
  2. w intensywności A2 (50-40 BBM) przerwa 15’
  3. w intensywności A3 (40-30 BBM) przerwa 20”
  4. w intensywności AT (30-20 BBM)

  

 • 10×200 kr w intensywności AT (30-20 BBM) p 30”

  Jeśli Twoje tętno maksymalne to na przykład 200 uderzeń na minutę, to powinieneś pływać z prędkością wywołującą tętno na poziomie 170-180/min. Ważne, aby w miarę narastającego zmęczenia nie „gubić” techniki. Starajcie się wszystkie odcinki pływać na takiej samej (małej!) ilości cykli.
  Zadanie to może być zbyt trudne dla mniej zaawansowanych. Jeśli masz taki  problem, to popłyń mniejszą ilość powtórzeń, lub wydłuż przerwę. Na kolejnych treningach zwiększaj ilość odcinków, lub skracaj przerwę. Zacznij np. od:
  3×200 kr AT p 30” – w kolejnym tygodniu przepłyń 4×200 itd. Jeśli nie możesz, zatrzymaj się na zadaniu jakie już zrealizowałeś. Do zwiększonego poziomu trudności przejdziesz nieco później. Trening pływacki wymaga cierpliwości!

 • 300 m ćwiczenia techniczne

  Na zakończenie treningu przepłyń ćwiczenia techniczne w ilości na jaką pozwala Ci czas przeznaczony na trening. Nie mniej niż 300m. Sugerowane ćwiczenia tutaj…

   

„Trening na weekend” kształtujący zdolności tlenowe znajdziesz tutaj…

 Powodzenia!

 PS Jeśli masz pytania, potrzebujesz wyjaśnień, pisz na mariusz@artswim.pl

 

Wypowiedz się:

O autorze

Powiązane wpisy

Shares
Share This