Nicolas

 

Fotka Gilou Grabski

Pływacy Masters to wielka rzesza sportowców, którzy świadomie, z zaangażowaniem i zapałem przemierzają niezliczone kilometry na pływalniach całego świata. To też grupa sportowców, których władze polskiego pływania praktycznie nie zauważają. A przecież wśród nich można szukać, i znaleźć, sponsorów pływackich imprez czy zawodników, rodziców przyszłych mistrzów. To także ludzie, którzy swoje dzieci wychowują w duchu sportu, najczęściej pływackiego.
Nie często mamy okazję spotkać na swojej sportowej drodze zawodników tak wybitnych, jak Nicolas Granger. Nicolas jest wielokrotnym Mistrzem i rekordzistą Świata. Niejednokrotnie miałem okazję obserwować jego wyścigi. Często też widziałem, jak mimo swojego wieku, pokonywał młodych, wyczynowych zawodników. Pomyślałem sobie, że wywiad z nim będzie inspiracją zarówno dla naszych Masterów, jak i pływackiej młodzieży.

 

Nicolas, jesteś jednym z najbardziej utytułowanych w kategorii Masters pływaków na świecie. Rozmowa z Tobą będzie z pewnością niezwykłym przeżyciem dla miłośników naszego pięknego sportu. Niezależnie od wieku. Poproszę o odpowiedzi na kilka pytań.

 

Czy w młodości trenowałeś pływanie?

Zacząłem pływać w wieku 6 lat. Mój ojciec był trenerem w klubie, wiec potoczyło się to raczej naturalnie. Jako 6 latek pływałem 2-3 razy w tygodniu i stopniowo zwiększałem ilość treningów, by dojść do 12 razy w tygodniu jako 16 latek.

Ile tygodni w roku trenujesz? Ile kilometrów rocznie przepływasz?

Dzisiaj pływam okolo 48 tygodni w roku, ale maksymalnie 1000 km rocznie. Wcześniej zdarzało mi sie przepływać 3000 km rocznie.

Ile treningów w tygodniu? Ile km tygodniowo przepływasz?

W tej chwili 5 razy w tygodniu, okolo 4 km na trening, więc nie więcej niż 20-22 km tygodniowo.

Czy ćwiczysz na lądzie? Na co kładziesz główny akcent w ćwiczeniach na lądzie?

 

Tak, przede wszystkim ćwiczenia ogólnorozwojowe (PPG 3) trzy razy w tygodniu. Dodatkowo gram w piłkę nożna 1-2 razy na tydzień. Koncentruję się na zharmonizowaniu układu kostno-szkieletowego.

Czy Twój trening różni się od treningów pływaków „wyczynowych”?

 

Pływam dużo mniej niż oni. Jestem za to bardziej zaangażowany w swoje treningi. Do tego stopnia, ze od 20 lat jestem swoim własnym trenerem.

Często zauważam, że treningi mastersów są nieco lekceważone, mniej precyzyjne, mniej przemyślane, od treningów wyczynowców. Uważam, a praca z mastersami potwierdziła słuszność moich sądów, że właśnie z Wami trzeba postępować wyjątkowo przemyślanie i precyzyjnie. Młody organizm, np 16stolatka, może skompensować wiele błędów, także przeciążeń, a naturalny rozwój przyczynić się do postępów. Organizm zawodnika powyżej 40stki jest znacznie mniej tolerancyjny na błędy. Co o tym sądzisz?

Czasem trenerzy nie są szkoleni by trenować masterow. Więc gdy prowadzą treningi jak dla młodych, popełniają błąd, ponieważ nie mamy takich samych potrzeb, możliwości i celów.

Na co zwracasz najbardziej uwagę w swoich programach treningowych?

Na generalną równowagę swojego ciała i na przyjemność jaką daje mi pływanie.

Czy jest coś szczególnego w Tobie, co pozwala Ci wygrywać, być najlepszym na świecie?

Pasja, na pewno. I nigdy nie przestałem trenować od 43 lat mojej kariery.

Jakie masz plany na przyszłość?

Zamierzam dalej pływać i dzielić się swoją pasją. Zwiedzać baseny świata.

Kiedy odwiedzisz Polskę?

Byłem w Polsce w 1981!!! Z ekipą francuską do 14 lat, w Lublinie.

Wkrótce, gdy ktoś mnie zaprosi 😉

Zespół swimportal.pl zaprasza Cię serdecznie do naszego Kraju! Dziękujemy za wywiad. Także tym którzy się do niego walnie przyczynili. A więc Karolinie Rudyk, która wywiad tłumaczyła, oraz Arnaud Massart (wywiad z Arnaud…), który pomógł nam wywiad uzyskać.

 

 

 

Wypowiedz się:

O autorze

Powiązane wpisy

Shares
Share This