SD

Na fotce wicemistrz olimpijski, Frederick Bousquet podczas mitingu w Saint Dizier

Arnaud Massart jest trenerem pływania w Saint Dizier, we Francji. Polscy pływacy dobrze go znają, gdyż jego klub wielokrotnie gościł naszych zawodników. Poprosiłem go o kilka refleksji o pływaniu.

Od wielu lat uczestniczysz w szkoleniu na najwyższym we Francji poziomie, masz też bogate doświadczenia międzynarodowe, szczególnie z Polakami. Teraz wykorzystam Twoją wiedzę i doświadczenie dla korzyści polskiego pływania

Jaki jest system finansowania pływania? Kto płaci za treningi ( trenera, basen stroje pływackie, obozy itp) ?

Finansowanie pływania opiera się głównie na wpłatach członków klubów, dofinansowaniu przez miasto (w ostatnim czasie dopłaty systematycznie się zmniejszają) a czasem, dla dużych klubów, ze sponsoringu i pieniędzy prywatnych partnerów.

Czy macie jakiś ogólnonarodowy system szkolenia sugerujący trenerom co, gdzie i jak trenować? Kiedy, w jakim okresie rozwoju, stosować odpowiednie bodzce treningowe?

We Francji nie ma jednego ogólnego systemu szkolenia, natomiast organizuje się szereg szkoleń dla trenerów. W każdym regionie istnieje centrum szkoleniowe dla trenerów, które pozwala na podwyższanie kwalifikacji trenerów (jeśli zdecydują się uczęszczać na szkolenia – nie jest to obowiązkowe). Czasem są organizowane szkolenia ogólnokrajowe w Paryżu, które mogą być płatne lub opłacane przez region. Na stronie internetowej Federacji można znalezć informacje co i kiedy trenować, ale Federacja nie wyznacza metod treningowych. To raczej wskazówki niż nakazy.

Czy francuska Federacja pływania ma realny wpływ na to, co w klubach się dzieje?

Federacji nie ma realnego wpływu na kluby lub styl trenowania. Ale to Federacja organizuje zawody, program roczny zawodów, czasy kwalifikacji i poziom zawodów.

Czy istnieją jakieś formy pomocy dla najlepszych? Dofinansowanie klubów, stypendia dla zawodników?

Tak, dla 10 najlepszych pływaków francuskich (ekipa A) – maja opłacane obozy treningowe przez Federację Francuską (tylko kilku ma stypendia).
A czasami związki regionalne opłacają obozy treningowe dla najlepszych zawodników w regionie.
Federacja umarza częściowo opłaty roczne dla najlepszych klubów, a najlepszym zawodnikom zwraca częściowo opłacone składki.

Czy macie jakiegoś trenera głównego odpowiedzialnego za przygotowania całej reprezentacji? Czy może takim zostać trener który nie wychował nawet mistrza okręgu?

Jest jeden dyrektor narodowej ekipy francuskiej, który jest wybierany przez dyrektora technicznego ekipy narodowej. Jest to trener, który w swojej karierze miał bardzo dobre wyniki.

Od lat wasze kluby wspierane są przez polskich zawodników podczas międzyregionalnych drużynowych mistrzostw Francji. Nasi zajmują w tych zawodach czołowe miejsca. Podobnie jest w różnych mitingach, np takich jaki rozgrywany jest w Saint Dizier od ponad 20 lat. Znasz wielu z nich, także trenerów. Jak myślisz, dlaczego w kategoriach młodzieżowych często wygrywamy z Wami, a w poważnym, seniorskim pływaniu już szans nie mamy. Czym różni się szkolenie, jakie znasz w Polsce, od waszego?

Mam wrażenie, ze w Polsce dzieci trenują znacznie więcej niż we Francji w podobnym wieku. Jest tez duża różnica w treningach pomiędzy klubami w Polsce a we Francji, ale różnica ta powoli zanika.

We Francji dzieci nie mogą uczestniczyć od razu w zawodach, ale muszą przejść wszystkie etapy szkolenia pływackiego. To jest wymóg Federacji Francuskiej. W klubie dzieci uczą się przede wszystkim rzeczy technicznych a nie technik wytrzymałościowych czy szybkościowych. Mam wrażenie, chociaż nie znam metod polskich, że polskie dzieci za wcześnie uzyskują maximum swoich możliwości i stąd spadek formy w pózniejszym okresie. We Francji jest odwrotnie.


Na koniec powiedz kilka słów o zbliżającym się, pazdziernikowym mitingu w Saint Dizier? Dlaczego warto przyjechać? Bo że warto, to z całą pewnością mogę zaręczyć.

Meeting w Saint Dizier od zawsze był wydarzeniem na wysokim poziomie. Sądzę, ze jest to interesujące dla pływaków by się sprawdzić w starciu z innymi zawodnikami na tym samym poziomie z innych krajów.

Dziękujemy i życzymy dalszych osiągnięć! I zapraszamy do Polski!

 

 

Wypowiedz się:

O autorze

Powiązane wpisy

Shares
Share This