Biały

Marcin Stolarski, Bartek Roguski, Piotr Siemiński (wywiad), Jan Zuchowicz, i dla ozdoby Kalina Dobosz – to wszystko medaliści mistrzostw Polski. Także, jak Stolarski i Roguski, w kat seniorów. Czy to przegląd “siły “ polskiej “żabki ”? Nie, to wstęp do rozmowy z Maćkiem Białkiem , trenerem tych wszystkich zawodników , autorem ich sukcesów.

Maciek, jeszcze chyba nie było w żadnej pływackiej grupie tylu wybitnych specjalistów jednego stylu. W tym przypadku stylu wyjątkowo trudnego – klasycznego. Jak do tego doszło? Czy to zamiar, realizowany plan, czy przypadek ? Powiedz nam, jak tworzyłeś swoją grupę ? Jaka jest jej historia?

Witam serdecznie. Jestem trenerem UKS,,Żoliborz” Warszawa. Jako młody chłopak trenowałem w klubie ,,Wisła” Puławy pod okiem doskonałego trenera Ryszarda Kowalczyka. Nie trudno się domyśleć że moim konikiem był styl klasyczny, w którym zdobywałem medale Mistrzostw Polski. Zawsze marzyłem, by zostać trenerem i pracować z młodzieżą. Na Żoliborzu pracuję 11 lat.W pierwszym roku mojej pracy dostałem rocznik 1996. Bardzo szybko mój zawodnik Igor Bielecki zaczął zdobywać medale MPJ i bić rekordy Polski w stylu grzbietowym. Razem z nim w grupie pływał Marcin Stolarski, który od samego początku rokował na doskonałego żabkarza i sportowca. Z czasem do mojej grupy dołączyli Bartłomiej Roguski, Piotr Siemiński, Jan Zuchowicz. Kalina Dobosz i rocznik 2002 prowadzę od siedmiu lat i też jest tam paru obiecujących żabkarzy.

Czy masz jakiś gotowy system pracy, czy tworzysz go na bieżąco ?

Ogólny zamysł treningowy mam przygotowany dużo wcześniej. Jeżeli chodzi o zadania szczegółowe tworze je na bieżąco, w zależności od potrzeb.

Niezależnie jak to robisz, opisz, proszę, w kilku zdaniach swoje metody pracy. Zdradź nam nieco ze swoich tajemnic.

Moim zdaniem, trening do stylu klasycznego nie wymaga dużej objętości, oczywiście u zawodnika już rozwiniętego. Koncentruje się przede wszystkim na dużej intensywności, kontrolując przy tym technikę, którą łatwo można „zgubić”. Aby to się udało istotna jest współpraca i zaufanie pomiędzy zawodnikiem, a trenerem. Staram się urozmaicać swoje treningi, żeby były atrakcyjne, wprowadzając co pewien czas nowe bodźce, czy to na lądzie, czy w wodzie.

Czy styl klasyczny to ten który czujesz najlepiej, najbardziej lubisz ?

Tak, lubię ten styl pływania i najlepiej go czuję.

Jaka jest atmosfera w grupie? Cały czas rywalizacja?

Atmosfera w grupie jest świetna, zawodnicy zdrowo rywalizują, młodzi gonią starszych, a starsi uciekają.

Czy u Swoich mistrzów zauważasz jakaś wspólna cechę która pozwala im osiągać sukcesy?

Determinacja i pracowitość. Przyjemnie jest pracować z takimi ludźmi, mają wspólny cel – IGRZYSKA OLIMPIJSKIE

Jaki jest Twój sportowy idol? Pływak którego najbardziej podziwiasz? Moze Kitajima?

Nie mam konkretnego idola pływackiego. Koncentruje się na na swoich zawodnikach. Podziwiam wszystkich sportowców, którzy ciężko pracują i dążą do celu.

Mając takich świetnych zawodników masz zapewne swoją drogę do pracy wyściełana różami przez władze klubu i PZP?;)

Wydaje mi się , że ta pomoc mogłaby być nie co większa, przede wszystkim z klubu. Czasami mam wrażenie, że tylko mnie zależy na sukcesie moich zawodników.

Podobno ma być nawet wkrótce zegar treningowy na Inflanckiej?;)

Tak,jak dobrze pójdzie to zajączek wielkanocny nam go podaruje.

Jak widzisz przyszłość swojej grupy? Jakie są wasze wspólne zamiary, plany, marzenia?

Plany są cały czas takie same od paru lat – DROGA DO RIO. Marcin Stolarski i Bartłomiej Roguski mam nadzieję, że wywalczą minima do Brazylii, natomiast Piotrek Siemiński i Janek Zuchowicz  pojadą na MEJ. Co dalej? Od września na pewno postawimy sobie nowe cele.

Szkoda ze w programach zawodów nie ma sztafety 4x …

Szkoda, że nie ma sztafety 4×100 lub 4×200 klasykiem, Żoliborz byłby mocny.

Nie mecze Cię już dalej, nabieraj sił przez święta. Zdrowych wesołych Świat życzę Tobie i Twojemu zespołowi !

Dziękuję, również życzę wszystkim spokojnych i pogodnych świąt, i wielu sportowych sukcesów.

Przypomnijmy wywiad z jednym z zawodników Maćka, Piotrem Siemińskim, czytaj…

 

 

Wypowiedz się:

O autorze

Powiązane wpisy

Shares
Share This